Çay üreticilerinden ÇAYKUR zammına tepki: 'Bizim emeğimiz üzerinden servetlerine servet katıyorlar'

Çay üreticilerinden ÇAYKUR zammına tepki: 'Bizim emeğimiz üzerinden servetlerine servet katıyorlar'
Yayınlanma:
A+ A-
ÇAYKUR'un çay fiyatlarına son üç ayda dört kez zam yapmasına çay üreticileri de tepki gösterdi. çay üreticisi Aysel Topal, " Bizim emeğimiz üzerinden servetlerine servet katıyorlar" dedi.

Atakan ASILBAY


ARTVİN - Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) Son üç ay içinde çaya dördüncü kez zam yaptı. Çaya 8 Haziran’da yüzde 43-45 aralığında,14 Temmuz'da yüzde 9.8 oranında ve 15 Ağustos’ta yüzde 5 oranında zam yapan Çaykur, bu sabah itibarıyla yüzde 15 oranında bir zam daha yaptı. Son zammı öğrenen çay üreticileri de zamlara tepki gösterdi.

Artvin'in Kemalpaşa Köprücü köyünden çay üreticisi Aysel Topal, "Ben her sabah 6’da kalkıp evimden çay toplamaya gidiyorum. Çaydan yorgun argın bir şekilde gelmişken market ürünlerine yapılan zamlar yetmemiş gibi birde ne göreyim Çaykur çaya zam yapmış. Biz her gün emeğimize sahip çıkmak evimizi geçindirmek için çaya gidiyoruz onlarda bizim emeğimiz üzerinden servetlerine servet katıyorlar" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-09-13-at-11-50-57.jpeg

'AKP EŞİTTİR ÇAYKUR, HEPSİ EMEĞİMİZİN DÜŞMANI'

Hükümetin yıllardır emeklerini sömürdüğünü söyleyen Topal, "Her gün bu ülkeye refah, mutluluk, adalet getireceğiz yalanıyla bizi uyutmaya çalışıyorlar. AKP ve onun gibi emek düşmanıyla mücadele etmemiz gerek. Çaykur hakkımızı verene kadar hiç yılmadan mücadele edeceğim, bu düzenin artık değişmesi lazım" dedi.

Topal, "Çaykur eğer halkınsa her ay düzenli olarak bizim sattığımız çaya da zam yapsınlar. Üç kuruşla da geçinebileceklerse Çaykur'un koltuğunda oturanlar geçinsin. Emeğimizi sömürmekten vazgeçsinler" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar