Sağlıkta şiddete karşı eyleme katılan doktora 'kaos yaratma' iddiasıyla soruşturma

Sağlıkta şiddete karşı eyleme katılan doktora 'kaos yaratma' iddiasıyla soruşturma
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2022 03:25
A+ A-
Hekime şiddete karşı eyleme katılan Tabip Odası Temsilcisi Dr. Tahsin Çınar hakkında ‘kaos ve infial yaratmaya çalışmak’ suçlamasıyla dekanlık tarafından soruşturma açıldı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı, bir doktorun şiddete uğramasının ardından yapılan eylem nedeniyle İstanbul Tabip Odası Asistan ve Genç Uzman Hekim Kolu Temsilcisi Dr. Tahsin Çınar hakkında disiplin soruşturması başlattı. Başlatılan soruşturmada sağlıkta şiddete tepki gösterilen eyleme katılan Çınar'ın kaos ve infial yaratmaya çalıştığı ileri sürülürken, hekime şiddete karşı yapılan eylemin hasta mağduriyetine yol açtığı savunuldu.

Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine göre yazıda şu ifadelere yer verildi: "Asistan hekimlerin izinsiz olarak iş bıraktıkları, hasta mağduriyetine neden oldukları ve bu olayda şahsınızın sosyal medya üzerinden izinsiz eylem çağrısında bulunduğu, kaos ve infial yaratmaya çalıştığıdır."

‘DEKANLIK BİZİMLE BİRLİKTE TEPKİ VERMESİ GEREKİRKEN SORUŞTURMA AÇIYOR’

Çınar hakkında açılan diğer soruşturmanın konusu ise Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) 15 Haziran'da Türkiye genelinde yaptığı grev oldu. Aynı zamanda İstanbul Tabip Odası Temsilcisi de olan Çınar, soruşturmanın cadı avı niteliğinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

"TTB temsilcisi olarak yaptığımız faaliyetlerin önü kesilmeye çalışılıyor. Tamamen hukuksuz. Hekime şiddete karşı dekanlığın bizimle birlikte tepki vermesi gerekirken soruşturma açıyor. Bu da hangi tarafta olduklarını gösteriyor. Ben TTB'nin yasal temsilcisiyim, fikir ve düşünce ifade etme hürriyetine sahibim. Anayasadaki hakkımı kullandığım için soruşturuluyorum."

‘TTB’Yİ KRİMİNALİZE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

"Benim üzerimden TTB'yi de kriminalize etmeye çalışıyorlar. İkinci olayda ise tüm Türkiye'de yapılan grevin bir parçası olarak hastanemizde basın açıklamasını okuduğum, aslında görevim gereği ne yapmam gerekiyorsa onu yaptığım için soruşturuluyorum."

Öne Çıkanlar