Dersim Belediyesi'nde mesai yedi saate düştü, maaşlara yüzde 85 zam

Dersim Belediyesi'nde mesai yedi saate düştü, maaşlara yüzde 85 zam
Dersim Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası yetkilileri arasında toplu sözleşme imzalandı. Toplu sözleşme ile ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri yedi saate düşürülecek, işçi maaşlarına da yüzde 85 zam yapılacak.

Artı Gerçek - Dersim Belediyesi ve DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası yetkilileri belediyede bir araya gelerek toplu sözleşme imzaladı. Toplu sözleşmeye belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye başkan yardımcıları Canan Ay ve Ümüt Kaya ile DİSK-Genel İş Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Sözleşme ile 01.03.2023 tarihi ve 28.02.2024 tarihleri arasında norm kadro işçi ve emekçilerinin almış oldukları günlük yevmiyeye ve sosyal haklara 01.03.2023 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 85 zam yapıldı. Bu haklara ek olarak 6 TL yol ücreti yardımı yapıldı.

ÇALIŞMA SAATİ 7 SAATE DÜŞÜRÜLDÜ

Başkan Maçoğlu, ayrıca taşeron-şirket işçilerinin haziran ayında yapılacak toplu sözleşmelerinin ardından ağustos ayı itibariyle işçilerin çalışma saatinin 7 saate düşürüleceğini ifade etti.

Başkan Maçoğlu şunları söyledi: “Bileşenlerimizle yaklaşık iki yıldır üzerine konuştuğumuz çalışma saatlerinin düşürülmesine dönük çalışmamız da neticelendi. Şirket çalışanlarımızla Haziran ayında yapılacak sözleşmenin ardından Ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek. Bu karar işçilerin-emekçilerin hakkıdır.”

MAAŞLAR 21 BİN 200 CİVARINA ÇIKARTILDI

İmzalanan sözleşmeye göre Dersim Belediyesi'nin kadrolu işçilerinin maaşlarına yüzde 85 zam yapıldı. Buna göre,11 bin 500 lira olan işçi maaşları 21 bin 200 civarına çıkartıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar