Dev Sağlık İş'te ek protokol eylemi: 'Artık yeter, emeğimizin karşılığını istiyoruz'

Dev Sağlık İş'te ek protokol eylemi: 'Artık yeter, emeğimizin karşılığını istiyoruz'
DİSK'e bağlı Dev Sağlık üyeleri, toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan mağduriyetlerini dikkat çekerek ek protokol talep etti. Sağlık ve sosyal hizmet işçileri, "Artık yeter, emeğimizin karşılığını istiyoruz. İnsanca çalışmak, yaşamak istiyoruz" dedi.

ADANA - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) Dev Sağlık İş Çukurova Şubesi üyeleri, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi önünde eylemdeydi. Yağmura rağmen düzenlenen eylemde , 'Eşit işe eşit ücret, insanca yaşamak istiyoruz. Ek protokol imzalansın' pankartı açıldı.

'EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ'

Dev Sağlık İş Çukurova Bölge Şube Başkanı Hüseyin Türkmen, "24 saat çalıştığımız işyerlerimizde iş yükümüz her geçen gün artıyor. Eksik personel ile işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Ara dinlenmelerimizi, yemek aralarımızı kullanamıyor, 12 saat çalışırken 11 saat çalışıyor görünüyoruz. Bunun yanında emeğimizin karşılığını alamıyoruz, maddi anlamda çok büyük hak kayıpları yaşıyoruz” dedi.

'ÜNİVERSİTE HASTANELERİ İLE BAKANLIĞA BAĞLI HASTANELER ARASINDA ÜCRET FARKI BÜYÜYOR'

Kamu Çerçeve Protokolü'nde yer alan zam oranlarının enflasyon karşısında çok düşük kaldığını, ücretlerinin eridiğini vurgulayan Türkmen, "Toplu iş sözleşmelerinin iş yerlerinde farklı yürürlük süreleri ile oluşan ücret farklılıklarıdır. İş kolumuzda üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı hastaneleri karşılaştırıldığında aynı işi yapan işçiler arasında yaklaşık 10 bin TL gibi bir fark oluşmuştur. Aile Bakanlığı bünyesinde 10 No'lu işkolunda çalışan büro işçileri ile yatılı kurumlarda 17 No'lu işkolunda çalışan sosyal hizmet işçileri ile makas 15 bin TL 'ye kadar açılmıştır En düşük memur maaşı ile yaklaşık 20 bin TL fark oluşmuştur. Sağlık işkolunda çalışma saati 40 saat olmasına rağmen, kamu çalışanları 40 saat çalışırken bizler en az 45 saat çalışıyoruz. Buna rağmen memurlardan çok daha düşük ücret alıyoruz" diye konuştu.

'İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ'

Mart ve nisanda ikinci vergi dilimine dahil olacakları için ücretlerinin daha da düşeceğine dikkat çeken Türkmen, "Sağlık ve sosyal hizmet işçileri enflasyonla boğuşurken, geçim kavgası verirken bizim adımıza toplu iş sözleşmesi imzalayan sendikalar kafasını kuma gömmüştür. Bu hayat pahalılığında, bu yüksek enflasyon karşısında sağlık ve sosyal hizmet işçileri olarak sesleniyoruz. Artık yeter, geçinmek istiyoruz. Artık yeter, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Artık yeter, insanca çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz" dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar