Direnişteki madenciler yer altına inmişti: Müfettişler denetime geldi

Direnişteki madenciler yer altına inmişti: Müfettişler denetime geldi
Çorum'da kömür madeninde çalışırken ücretsiz izne çıkarılmak istendiği için eyleme başlayan ve dün kendilerini madene kapatan işçilerinin durumunu denetlemek için Çalışma Bakanlığı müfettişleri geldi. Müfettişler duruma dair rapor hazırlayacak.

Artı Gerçek - Çorum’un Dodurga ilçesinde Yel Enerji isimli şirketin çalıştırdığı yeraltı kömür madeninde çalışırken ücretsiz izne gönderilmek istenen işçiler 14 gündür eylemde.

Devrimci Maden İşçileri Sendikası (Dev Maden Sen) üyesi olduktan sonra 84'ü sendikalı 88 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Buna karşı eyleme geçen işçiler dün yeraltına inerek, kendilerini madene kapattı. Sorunları çözüne kadar madenden çıkmayacaklarını söyleyen işçilere, maden sahasına gelen aileleri de destek verdi.

MÜFETTİŞLER DENETİM YAPTI

Eylem sonrası bu sabah işçilere destek olmak için maden sahasına Dev Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün ve Başkan Yardımcısı Ahmet Remzi Atasoy da geldi. Çalışma Bakanlığı'ndan müfettişler de maden sabasında denetim yapmaya geldi. İşçiler ile görüşen müfettişler, sorunlarını dinledi. Şirket yetkilileri ile de görüşecek olan müfettişler duruma dair rapor hazırlayacak. (MA)

Öne Çıkanlar