Dünya Madenciler Günü: 10 ayda 36 maden işçisi öldü

Dünya Madenciler Günü: 10 ayda 36 maden işçisi öldü
Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Coşkun Doğanay, “2023’ün ilk 10 ayında 36 emekçi madencilik işkolunda hayatını kaybetti” dedi.

Artı Gerçek - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM), 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla Madenciler Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamanın yapıldığı alanda “Soma, Ermenek, Amasra, Şirvan... İş cinayetleri kader değildir! Unutmadık, unutturmayacağız!” yazılı pankartı ve “Taşeron düzene son”, “Üreten biziz yöneten de biz olacağız”, “Sermaye elini doğadan çek” yazılı dövizleri taşındı. Burada konuşan ESM Genel Başkanı Coşkun Doğanay, 4 Aralık gününün kapitalist sömürünün ömrünü tükettiği maden işçilerinin günü olduğunu söyledi.

‘AKP’Lİ YILLARDA EN AZ 33 BİN İŞ CİNAYETİ’

AKP’li yıllarda en az 33 bin emekçinin iş cinayetlerinde öldüğünü söyleyen Doğanay, her yıl yüzlerce maden işçisinin iş kazalarında vefat ettiğini, iş cinayetlerinin Soma’dan Ermenek’e, Amasra’dan son olarak 3 madencinin vefat ettiğini Siirt Şirvan’a kadar madencilerin kaderinin değişmediğini belirtti.

Doğanay, “Bu yılın ilk on ayında hayatını kaybedenlerin 33’ü ve Kasım ayında Şirvan’daki yaşanan kaza ile de ikisi mühendis 3 kişi olmak üzere 36 emekçi madencilik işkolunda hayatını kaybetti” dedi.

‘SAYISIZCA GÖÇMEN İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI YİTİRİYOR’

Doğanay, Zonguldak’ta madende ölmesinin ardından maden patronu tarafından ormanda yakılarak cesedi yok edilmek istenen Afganistan uyruklu Muhammed Nourtani’yi hatırlatarak, sayısızca göçmenin iş cinayetlerinde öldüğüne vurgu yaptı.

Doğanay, “Madencilik ve taş ocakçılığı iş kolunda 2022 yılı itibariyle ILO üyesi ülkelerin iş kazası sonucu oluşan 100.000 emekçi de ölüm oranı olarak Türkiye, Estonya (76,61) ve Mısır’ın (75) ardından 52,30 ile üçüncü sırada, inşaat işkolunda da Kazakistan’ın ardından ikinci sırada yerini almaktadır” diye belirtti. (MA)

Öne Çıkanlar