Emekliler 25-26 Mayıs'ta alanlarda: 'Krizin, faturasını krizi çıkaranlar ödesin'

Emekliler 25-26 Mayıs'ta alanlarda: 'Krizin, faturasını krizi çıkaranlar ödesin'
Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi üyeleri Hamamyolu'nda basın açıklaması düzenledi. Haftasonu düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yapan emekliler "Krizin faturası, krizi çıkaranlara ödetilmelidir" dedi.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Emekliler 25 Mayıs'ta sekiz ilde, 26 Mayıs'ta ise Ankara'da eylemde. AKP iktidarının temmuzda emeklilere zam yapmamaya hazırlandığını belirten emekliler, "Krizin faturası, krizi çıkaranlara ödetilmelidir. Sorumlu kimlerse bedelini de onlar ödesin" dedi. Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi üyeleri Hamamyolu'nda basın açıklaması düzenledi. Emekliler,, 'açlığa sefalete hayır', 'insanca yaşamak istiyoruz', 'bu maaşla yaşanmaz' sloganları attı.

'KRİZİ YARATANLAR ÜLKEYİ YÖNETENLER'

Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, "Ülkeyi yönetememenin sonucu olarak ortaya çıkan ekonomik krizin faturası asgari ücretlilere ve emeklilere fatura edilmek istenmektedir. Krizi biz emekliler yaratmadık. Krizi yaratanlar, ülkemizi yönetenlerdir. Krizin faturası, krizi çıkaranlara ödetilmelidir. Sorumlu kimlerse bedelini de onlar ödesin" diye konuştu.

'EMEKLİLER TEMEL İHTİYAÇLARINI BİLE KARŞILAYAMIYOR'

İktidarın emeklilere temmuzda zam vermemeye hazırlandığını hatırlatan Şanlı, "En temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan emeklilere temmuzda yine bir sürpriz hazırlanıyor. 10 milyon emekliye sıfır zam kapıda. Yani artışlar kök maaşa yapılacağından, 10 milyon emekli 10 bin TL almaya devam edecektir. Yani temmuz ayı emekliler için yoksullaşmanın dip yapacağı ayın başlangıcı olacaktır. Gelecek aylar daha da kötü olacaktır. Bu haksızlığı ve vicdansızlığı kabul etmeyeceğiz. İnsanca yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşam taleplerimiz için mücadele edeceğiz" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-05-22-saat-17-21-48-a6a5c786.jpg
Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı

'İKTİDAR 31 MART'TAKİ UYARIMIZI ANLAMAMIŞ'

31 Mart Yerel Seçimlerinde iktidarın büyük oy kaybettiğine ve seçimden ikinci parti olarak çıktığına dikkat çeken Şanlı, "Belli ki 31 Mart uyarımızı iktidar anlamamış. Nasıl olsa seçimlere daha dört yıl var diyerek bizi oyalayabileceğini, hafızamızı yok sayarak günü geldiğinde kandıracağını sanıyor. Kananlar bellidir, biz kanmayacağız. Bu vesileyle, 25 Mayıs'ta taleplerimizi alanlarda iktidara bir kez daha hatırlatacağız. Uyarı görevimizi yapacağız. Topladığımız imzaları bir kez daha TBMM Başkanlığına ileteceğiz" diye konuştu.

55555555555555555.jpg

'TÜM EMEKLİLERİ MÜCADELEYE DAVET EDİYORUZ'

Emeklilerin 25 Mayıs’ta Eskişehir, Antalya, Bursa, Burhaniye, Fatsa, İstanbul, İzmir ve Tarsus’ta, 26 Mayıs'ta ise Ankara'da olacağını belirten Şanlı, "İki gün gündem emekliler olacaktır. Tüm emekliler ve dul, yetim, engellileri, eşleri, çocukları, torunları, arkadaşları ve dostlarıyla birlikte 25 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’te Porsuk Bulvarı Adalarda omuz omuza, yan yana gelerek mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

Öne Çıkanlar