Eskişehir'de madenciler yer altından çıkarak oturma eylemine başladı

Eskişehir'de madenciler yer altından çıkarak oturma eylemine başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Doruk Madencilik işçileri, yer altında beş gündür yaptıkları açlık grevini bitirerek oturma eylemine geçti. Şirket, tazminatların ekim ayından itibaren altı taksitle ödeneceğini açıkladı.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Mihalıççık İlçesi Koyunağılı Mahallesi’nde Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik'te 31 Ağustos'ta kendilerini madene kapatarak açlık grevine başlayan işçilerin direnişi sürüyor. Cumhurbaşkanı yardımcıları, milletvekilleri ve şirket yetkilileriyle görüşen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bugün madene inerek işçilerle görüştü. Mağduriyetlerinin giderileceği sözü alan işçiler açlık grevine son vererek madenden çıktı. Kumanya ve baklava ikram edilen işçiler oturma eylemine başladı.

maden.jpg

DORUK MADENCİLİK AÇIKLAMASI

Doruk Madencilik tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Yunus Emre Termik Santrali için kömür üretecekleri sahaların 9 aydır Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kendilerine devredilmediği belirtildi. Bu süreçte devrin yapılacağı düşüncesiyle istihdam edilen 270 madencinin zorunlu ücretsiz izne çıkarıldı vurgulanarak, işçilerin tazminatlarının 6 taksitle ekim ayından itibaren ödeneceği aktarıldı.

Açıklamada şöyle denildi: "İşe devam etmek isteyen personele de yerüstü statüsünde santral işletmesinde görev verilebileceği de tebliğ edilmiştir. TMSF döneminden kalan sendikal alacakları ise şirketimizle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Maden işçilerinin eylem yaptığı ruhsatlar şirketimize ait değildir. İhalesi yapılan ve tarafımızca kazanılan Adularya Enerji Üretimi Ticari ve İktisadi bütünlüğü çerçevesindeki kömür ruhsatlarının tarafımıza devrinin gerçekleşmesi durumunda işçilerimiz tekrar iş başı yapabileceklerdir.”

Öne Çıkanlar