Greve çıkan Trelleborg işçisi kazandı

Yayınlanma:
A+ A-
Trelleborg’da toplu iş sözleşmesi imzalandı. Yapılan anlaşamaya göre, ücretlere yüzde 97 zam yapılarak işçilerin brüt maaşı 29 bin TL oldu.

KOCAELİ - Kocaeli'nin Gebze ilçesinde üretim yapan Trelleborg fabrikasında 10 günlük grevin ardından toplu iş sözleşmesi imzalandı. İlk üç ayda işçilerin ücretlerine yüzde 97 zam yapıldı ve brüt maaşları 29 bin TL'ye yükseldi.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Trelleborg fabrikasında iki ay önce başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma çıkmayınca işçiler 17 Eylül'de kendilerini fabrikaya kapattı. Üç gün fabrikada eylem yapan işçiler daha sonra ücretli izne çıkarak grev yaptı.

İŞÇİLERİN MAAŞI 29 BİN TL'YE ÇIKTI

İşveren ile Petrol İş Sendikası arasında bugün yapılan görüşmede anlaşma sağlandı ve iki buçuk yıllık sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre ilk 3 aylık dilimde yüzde 97, ikinci ve üçüncü üç aylık dilimlerde enflasyon artı 1 puan, diğer üç aylık dilimlerde ise enflasyon artı 2 puan zam yapılmasına karar verildi. Böylece işçilerin brüt maaşı asgari ücret seviyesinden 29 bin TL'ye çıktı.

SAĞLIK VE VERGİ KAYBI DESTEĞİ

Görüşmelerde işçilerin sosyal haklarına yüzde 130 oranında zam yapıldı. 5 bin TL'lik sağlık yardımı da sözleşmeye eklendi. Ayrıca işçilerin vergi kayıpları için ilk yıl 8 bin TL, ikinci yıl ise işçilerin ücretlerinin yüzde 50’si kadar ödeme yapılmasına karar verildi.

Yapılan zam ile bir işçinin sözleşmenin ilk yılının sonunda ücreti brüt 40 bin TL'ye yükseldi. Yıl bazında değerlendirildiğinde yüzde 160 oranında bir zam yapıldı.

Öne Çıkanlar