İpsala'da AKP'li başkan 119 işçiyi işten çıkardı: DİSK, belediyenin önünde süresiz oturma eylemi başlattı

İpsala'da AKP'li başkan 119 işçiyi işten çıkardı: DİSK, belediyenin önünde süresiz oturma eylemi başlattı
Edirne'nin İpsala ilçesinde AKP'li Belediye Başkanı Mehmet Kerman, 119 işçiyi hiçbir gerekçe göstermeden işten çıkardı. DİSK Genel İş, belediyenin önünde süresiz oturma eylemi başlattı.

EDİRNE - Yerel seçimlerden önce "kimsenin ekmeğiyle oynamayacağım" sözü veren İpsala Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Kerman, başkan seçildikten sonra DİSK Genel İş üyesi 119 işçiyi hiçbir gerekçe göstermeden işten çıkardı. 8 Mayıs'ta belediyenin önünde eylem yapan DİSK Genel İş, işten çıkarmalar devam edince bugün bir kez daha eylem yaptı.

İpsala Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak belediyenin önüne yürüyen işçiler adına DİSK Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Caner Makasçı açıklama yaptı.

'HEM İŞÇİLERİ ÇIKARDI HEM DE TEHDİT ETTİ'

AKP'li Belediye Başkanı Kerman'ın işçi kıyımı yaptığını belirten Makasçı, "AKP'li İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman 160 çalışan işçiden sendikamız üyesi 119 işçiyi işten çıkarmıştır. Yine hukuksuzca çıkardığı işçileri tehdit etmekte, eğer hakkınızı arar veya sendikanız aracılığıyla avukata giderseniz sizi belediye dışında nerede olursa olsun özellikle kurulacak OSB'de de iş bulmamanız için elimden geleni yaparım diye tehdit ettiği bilinmektedir. Bu tehditler sonucunda bazı çıkarılan arkadaşlarımız da hakkı olan tazminatlarının çok altında teklif edilen paraları hiçbir dava açmayacağım diye imzalayıp kabul etmiştir" dedi.

'İŞÇİLER TEHDİTLE DİSK'TEN İSTİFA ETTİRİLİYOR'

Kalan çalışanların da işleri ile tehdit edildiğini anlatan Makasçı, "DİSK Genel İş Sendikasından istifa ettirip farklı sendikaya üyelik yaptırmıştır. Unutulmamalıdır ki sendika ve toplu iş sözleşmesi hakkı anayasal ve yasal haktır. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesi sendikal faaliyetlerin engellenmesi karşısında yaptırımlar getirmiştir. 'Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.' İpsala Belediye Başkanı ve bürokratları açıkça suç işlemektedir" diye konuştu.

'HER TÜRLÜ DEMOKRATİK HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ'

İşçiler işlerine dönene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirten Makasçı, şunları söyledi:

"Mehmet Kerman 21 yıla yakın bir süredir iktidarda bulunan ve sermayenin istekleri doğrultusunda güvencesiz, düşük ücretle çalıştırma, kamusal hizmetleri özelleştirme politikaları izleyen, ve buna yönelik onlarca kanun çıkaran AKP’nin bir belediye başkanı olarak benzer politikaları sürdürmek istemektedir. Ancak şu unutmamalıdır ki ailesini geçindirmek için alın teriyle çalışan, hak yemeyen, hak yedirtmeyen, derdi ekmek ve adalet olan işçileri işinden, ekmeğinden eden uygulamalar İpsala halkı tarafından da kabul görmeyecek ve en şiddetli tepkiyi alacaktır.

Bizler işimize dönene kadar buradayız. Her türlü demokratik hakkımızı kullanacak ve sizlerinde desteği ile işimize döneceğiz. İpsala Belediye Başkanına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, İpsala’da huzur istiyorsanız hemen 119 işçimizin iş akdinin feshine dair almış olduğunuz bu hukuksuz, insani ve vicdani değerlerden uzak kararınızı geri çekiniz. İpsala Belediyesinde hukuksuzca atılan işçilerin mahkeme sonucu iş yasası ve toplu sözleşme gereği büyük tazminatlar ödeneceği bilinmelidir. Görülen lüzum üzerine hukuksuzca yani 'ben yaptım oldu' diye atılan işçilere ödenecek bu tazminatların hesabını nasıl vereceksiniz?."

'SÜRESİZ OTURMA EYLEMİ BAŞLATIYORUZ'

Bugün itibariyle her mesai saati çıkışı, işçiler ve aileleriyle birlikte oturma eylemi başlattıklarını açıklayan Makasçı, "İpsala halkı sizi İpsala'ya hizmet etmek için seçti. Çalışanlarının ailelerinin ve çocuklarının geleceğini çalmak için değil. Bu hukuksuzluğa karşı tüm demokratik haklarımızı kullanacağız. Bugünden itibaren her gün mesai saatleri içerisinde çıkarılan işçiler olarak işimize dönene kadar ailelerimizle birlikte oturma eylemine başladık. Başlatmış olduğumuz süresiz oturma eylemine gelin bir omuz da siz verin" diye konuştu. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar