İşçi Bayramı’nda iş cinayeti: Bir ölü, bir ağır yaralı

İşçi Bayramı’nda iş cinayeti: Bir ölü, bir ağır yaralı
Urfa’nın Viranşehir ilçesinde çırçır fabrikasının çatısını söken işçileri taşıyan vincin kaynak yerinden kopması sonucu metrelerce yüksekten düşen işçilerden biri ölürken, biri ağır yaralandı. İSİG raporuna göre yılın ilk üç ayında en az 425 işçi ödü.

Artı Gerçek -Türkiye'de en çok iş cinayetinin yaşandığı inşaat sektöründen bir iş cinayeti haberi daha geldi.1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nde Viranşehir’de bir inşaat işçisi öldü, bir işçi de ağır yaralandı.

DHA’daki haberde iddiaya göre, vince binerek fabrika çatısını sökmeye çalışan 44 yaşındaki Necati Er ile 22 yaşındaki Bakır Karataş bir süre sonra çalıştıkları vincin kaynak yerinden kopması sonucu 10 metre yükseklikten beton zemine düştü.

Kazayı görenler durumu 112 Acil Çağrı Merkezi ekiplerine bildirdi. İhbarla adrese sağlık, itfaiye ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Sağlık görevlileri yaptıkları kontrolde Necati Er'in olay yerinde öldüğünü belirlenirken, ağır yaralanan Bakır Karataş ise Viranşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Kazada ölen Necati Er'in cenazesi Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı. Jandarma, olayla ilgili inceleme başlattı.

ÜÇ AYDA 425 İŞ CİNAYETİ YAŞANDI

İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği (İSİG) Meclisi 2024 Yılı İlk Üç Ayı İş Cinayetleri Raporu’nu yayınladı. Rapora göre Ocak ayında 161, Şubat'ta 149 ve Mart'ta 115 olmak üzere üç ayda en az 425 iş cinayeti yaşandı.

Ölen işçilerin 13’ü kadın, 16’sı çocuk ve dokuzu mülteci, göçmen işçilerden oluşuyor. Raporda en çok iş cinayetinin yaşandığı sektörün 105 ölüm ile inşaat, yol işkolu olduğu bilgisi verilirken; taşımacılıkta 58, tarım, orman işkolunda 39, metal işkolunda 31, konaklama işkolunda 27 işçinin öldüğü belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar