İşçiler Kartal Meydanı’ndan seslendi: Bartın'ın hesabı sorulacak

İşçiler Kartal Meydanı’ndan seslendi: Bartın'ın hesabı sorulacak
Yayınlanma:
A+ A-
İşçi ve emekçiler Kartal Meydanı’nda bir araya geldi. Emekçiler, Bartın katliamı nedeniyle iktidara ve sermaye gruplarına “İşçi güvencesi” talebini yineledi.

Artı Gerçek - İşçi ve emekçiler, İstanbul Kartal Meydanı'nda “Artık Yeter, İşçi Emeğimiz ve Haklarımız için Emekçi Mitingi”nde buluştu.

İşçi Emekçi Birliği, “Artık Yeter, İşçi Emeğimiz ve Haklarımız için Emekçi Mitingi” şiarıyla Kartal Meydanı'nda miting gerçekleştiriyor. Mitinge çok sayıda sivil toplum örgütü, siyasi parti temsilcileri, işçi ve emekçi katıldı.

isciler.jpg

Miting öncesi Başak Metro Durağı’nda bir araya gelen kitle, kortejler halinde Kartal Meydanı'na yürüdü. "Soma'dan Bartın'a madencilerin hesabını soracağız" pankartının açıldığı yürüyüşte, "Kavga, direniş, zafer, yaşasın sosyalizm", "İş, ekmek, güvence", "Gün gelecek, devran dönecek. AKP halka hesap verecek" ve "Bartın'ın hesabı sorulacak" sloganları atıldı.

Miting, iş cinayetine kurban giden işçiler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Mitingte, "Ucuz çalışmaya son, maaşlara zam", "Soma'dan Bartın'a madencilerin hesabını soracağız", "Çaldıklarınızı geri alacağız" gibi pek çok yazılı pankart açılırken sık sık, "İşçilerin Birliği sermayeyi yenecek", "Direnen işçiler asla yelenilmez", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları atıldı.

'YARATTIKLARI KRİZİ İŞÇİLERİN SIRTINA YÜKLEMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Mitingdeki ortak açıklamayı ETF işçilerinden Ayşe Uyan okudu. Uyan, Bartın’da yaşanan patlamada ölen işçileri anarak sözlerine başladı. Uyan şunları söyledi: "Yarattıkları krizin faturasını biz işçi ve emekçilerin sırtına yüklemeye çalışıyor.

Artan işsizlik, hayat pahalılığı, fahiş kiralar, düşük ücretler belinimizi büküyor. İnsanca koşullardan uzak, baskı ve mobbing altında çalışıyoruz. Madenlerde, inşaatlarda, fabrikalarda kar uğruna alınmayan önlemler yüzünden iş cinayetlerine kurban gidiyoruz."

İŞÇİLERE SÖZ VERİLDİ

Açıklamanın ardından sırasıyla, EFT işçileri, ev işçileri, İBB işçileri, inşaat işçileri, Koç Üniversitesi işçileri, Lila Kağıt işçileri, özel sektör öğretmenleri, Sinbo ve Sony işçileri, Şok Market işçileri, taşeron belediye işçileri, Tay Tekstil işçileri, Yemek Sepeti işçileri, Tozkoparan halkı, gençlik örgütleri, İranlı kadınlar ve kadın örgütleri söz aldı. Bartın faciasının öfkesini taşıyan işçiler, adaletli, güvenceli iş talebinde bulundu.

'YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELE'

Haklarını almak için 79 gün fabrika önünde eylem yapan EFT işçisi, baskılara rağmen yılmadıklarını söyleyerek, "Zafer bizimdir. Yaşasın örgütlü mücadelemiz" dedi.

'ZOR OLSADA BAŞARACAĞIZ'

Ev İşçileri Sendikası İmece adına yapılan konuşmada sendikal örgütlenme ne kadar zor olsa da kapı kapı gezerek ev işçisi kadınlara ulaştıklarının ve mücadele edeceklerinin altını çizildi.

'ZAFER BİZ EMEKÇİLERİN OLACAK'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hedef göstermesinin ardından işten atılan ve 70 gün direnen İBB işçileri, "Birleşe birleşe kazanabiliriz. Zafer biz emekçilerin olacaktır" dedi.

Koç Üniversitesinde taşerona bağlı çalışan 6 temizlik işçisinin çalışma yerleri, bayram ikramiyesi ve sosyal haklar talep ettikleri için yerleri değiştirilmesi üzerine eyleme başladıklarını hatırlatan Koç Üniversitesi işçisi, "İşçi kardeşlerim korkmayın. Zafer biz emekçilerin olacaktır" diyerek mücadele etme çağrısında bulundu.

'EŞİT, PARASIZ, BİLİMSEL EĞİTİM İÇİN MÜCADELE'

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası adına söz alan öğretmen ise, taleplerini sıralayarak, eğitim emekçilerinin eşit, parasız, bilimsel eğitim için mücadele yürüttüklerini vurguladı.

Sloganların miting boyunca eksik olmadığı açıklamaların ardından Grup Vardiya sahne aldı.

Öne Çıkanlar