İzmir'de metro ve tramvay işçileri greve başladı: 'Bizler hakkımızı istiyoruz'

İzmir'de metro ve tramvay işçileri greve başladı: 'Bizler hakkımızı istiyoruz'
Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası'na üye metro ve tramvay çalışanları, TİS görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine greve gitti. Grevdeki metro ve tramvay işçileri Artı Gerçek’e konuştu: Geçinebilecek bir para istiyoruz.

İZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi ile metro ve tramvay işçilerinin örgütlü olduğu Türk-İş'e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. İşçiler bu sabah seferleri durdurdu, greve başladı.

Metro ve tramvay işçileri bu sabah saat 05.00'te Metro Genel Müdürlüğü'ne ve tüm istasyonlara grev pankartları astı. Kent içi ulaşımın can damarını oluşturan metro ve tramvay seferleri durdu. Metro istasyonlarına gelenler grev pankartını görünce geri dönmek zorunda kaldı. İzmirlileri, gidecekleri yere belediye otobüsleri veya özel araçlarıyla gitmeye çalıştı.

1i.jpg

GREVE SAATLER KALA YAPILAN GÖRÜŞMEDE DE ANLAŞMA OLMADI

Greve saatler kala, gece geç saatlerde işçi ve işveren temsilcileri İzmir Metro Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu Halkapınar’da bir araya geldi. Taraflar şimdiye kadar uzlaşılamayan; iş süreleri, iş riskleri, grup ücretleri, yeni işe alınacakların ücretleri gibi maddelerde yine anlaşmaya varamadı.

GİRAL: HODRİ MEYDAN

Görüşmenin ardından işçilere açıklamada bulunan Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Hamdullah Giral, "Haklı taleplerimiz karşılık bulmadığından daha önce aldığımız grev kararını hayata geçiriyoruz. Son dakikaya kadar elimizi uzattık, kapımızı açık tuttuk. İşte hodri meydan. Bizi bu grev kararını uygulamak zorunda bırakanlar artık düşünsün" dedi.

3i.jpg

GİRAY, BELEDİYENİN TEKLİFİNİ ANLATTI

Giral, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin teklifini şöyle açıkladı:

"Birinci altı ay birinci grubumuza brüt yevmiye ücreti 575 TL, ikinci grubumuza 547 TL, üçüncü gruba 522 TL, dördüncü gruba 500 TL önerdiler.

İkinci altı ay için birinci grubumuza 640 TL, ikinci grubumuza 607 TL, üçüncü gruba 577 TL, dördüncü gruba 550 TL önerdiler. İş riski için birinci grubumuza 1125 TL, ikinci grubumuza 1125 TL, üçüncü gruba 840 TL, dördüncü gruba 550 TL teklif ettiler.

İş riski iki için de birinci grubumuza 27 TL, ikinci grubumuza 27 TL, üçüncü gruba 27, dördüncü gruba 27, sürücülere 30 artı 30 TL, ayrıca temizlik görevlisi arkadaşlara günlük 3,5 TL koku primi önerdiler.

1 Ağustos’tan sonra sosyal kalemlere enflasyon farkı verilecek. Söyleyeceğim brüt ve net ücretlerde yol, yemek, gece çalışma ücreti, eğitim ve izin yardımı da dahil değil. Evli bir çocuklu 10 yıllık çalışan için orta grupta bizim talebimiz ikramiyesiz 24 bin 500 TL, ikramiyeli 29 bin 500 TL idi. Son teklifleri ikramiyesiz 19 bin 300 TL, ikramiyeli de 23 bin TL. Bu birinci altı ay için geçerli. En altı grupta ise birinci altı ay talebimiz yüzde 15 vergide 22 bin 500 TL idi, ikramiyeli 27 bin 500 TL idi. Büyükşehir'den Gelen teklif 17 bin 500 TL, ikramiyeli 21 bin 250 TL."

SENDİKA NE İSTEDİ?

625 metro ve tramvay işçisini ilgilendiren görüşmelerde sendika 725 TL günlük yevmiye ücreti talep ediyor. Kök ücretlerde artış, sonraki altı aylarda enflasyon artı yüzde 5 refah payı oranında zam, ikramiyelerin 112 günden 125 güne çıkarılmasını talep ediyor. Sözleşmede ilk defa raylı sistem ikramiyesi, kıyafet yardımı, bayram harçlığı, taşınma yardımı, yeraltı tazminatı gibi talepler de yer alıyor.

2i.jpg

METRO VE TRAMVAY 400 BİNDEN FAZLA İZMİRLİYE HİZMET VERİYOR

Fahrettin Altay ile Bornova Evka-3 arasındaki 20 kilometrelik hatta hizmet veren İzmir Metrosu, 17 istasyondan oluşuyor. Karşıyaka Tramvayı olarak anılan 8.8 kilometrelik Ataşehir-Alaybey hattı 14 durak. 12,6 kilometrelik uzunluğundaki Konak Tramvayı olarak bilinen Halkapınar-Fahrettin Altay hattı ise 19 duraktan oluşuyor. Her iki hat günde 400 bine yakın İzmirliye hizmet veriyor.

'HEPİMİZ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDEYİZ'

Grevdeki metro ve tramvay işçileri Artı Gerçek’e konuştu. 10 yıldır metro sürücüsü olan Serhat Sönmez “Enflasyonist ortamda ailemizi geçindirebilecek bizleri ezdirmeyecek bir ücret talep ettik ancak verilen tekliflerde bir yere varamadık. Herhangi bir adım atılmadı. Dolayısıyla greve gitmek durumunda kaldık. Şu anda asgari ücret seviyesindeyiz. Tabi ki bu ortamda bu rakamlar yetmiyor. 10 bin TL’den aşağı bir kira yok. Arkadaşlarımızın çoğu kiracı, bu şekilde geçinmek mümkün değil. İşveren kendince bize verilen rakamların çok iyi noktaya getirildiğini düşünüyor ya da ona inanıyor. Şu anda sosyal medyada 30-40 bin TL aldığımızı söyleyen yorumlar okuyorum. 'Atın bunları işten' diyorlar. Gelsinler bordrolarımızı görsünler. 30 bin TL alan bir kişi varsa ben istifa ederim. Hepimiz asgari ücret seviyesindeyiz” diye konuştu.

'İZMİRLİLERİ MAĞDUR ETMİŞ OLABİLİRİZ AMA HAKKIMIZI ARIYORUZ'

10 yıllık metro işçisi Bilal Kahraman da “Bu duruma gelmeyi biz istemezdik ama yedi aylık mücadelemizde maalesef bir sonuç alamadık. Greve çıkmak zorunda kaldık. İzmir halkını mağdur etmiş olabiliriz ama biz hakkımızı savunuyoruz. Bir an önce bu sorunun çözüme kavuşmasını ve bu komik rakamlardan kurtulmak istiyoruz" dedi.

bilal-kahraman.jpg
Bilal Kahraman

'AİLEMİZİ GEÇİNDİREBİLECEK ÜCRET İSTİYORUZ'

Tramvay sürücüsü İlker Vatansever de “Tramvaylar açıldığı günden beri buradayız. Sadece ailemizi geçindirebilecek bir ücret istiyoruz. Temmuz 2022’den beri zam almadık. Asgari ücrete zam geldikçe maaşımız arttı. 10 bin 500 TL alıyoruz, Geçinebilecek bir para istiyoruz. Biz burada can taşıyoruz. Yeri geliyor, sosyal hayatımızdan, sağlığımızdan veriyoruz. Kimseyi mağdur etmek istemiyoruz ama bıçak kemiğe dayandı. İzmirliler bize destek olmalı. Biliyoruz bir mağduriyet yaşanıyor ve bundan dolayı özür diliyoruz. Artık yasal sürecin sonuna geldik. Greve çıkmasak hiç zam alamayacaktık. Bizler hakkımızı istiyoruz” diye konuştu.

ilker-vatansever.jpg
İlker Vatansever

'HEM İZMİRLİLER MAĞDUR HEM BİZ'

İşyeri temsilcilerinden tren sürücüsü Hasan Özkul de “Geçinemiyoruz artık ve teklif edilen ücret de geçinebileceğimiz bir ücret değil. Kötü toplu sözleşmelerin sonuçlarını yaşamak istemiyoruz. Hem İzmirliler mağdur oluyor hem de biz. Halk da bize destek oluyor. En kısa sürede bu grevin bitmesi gerekiyor. Bu eziyetin bir an önce son bulması lazım. Tekrar görüşmeye başlanmalı ve en kısa sürede bitirmeliyiz" dedi.

hasan-ozkul.jpg
Hasan Özkul

(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar