Jandarma saldırmıştı: Gözaltına alınan grevdeki Lezita işçileri serbest

Jandarma saldırmıştı: Gözaltına alınan grevdeki Lezita işçileri serbest
Haklarını ararken jandarma tarafından saldırıya uğrayarak ters kelepçeyle gözaltına alınan grevdeki Lezita işçileri serbest bırakıldı.

Artı Gerçek - İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Abalıoğlu Grubu’na ait Lezita fabrikasında Öz Gıda-İş Sendikası üyesi işçilerin toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması sonrası başlatmış olduğu direnişte jandarma saldırısıyla darp edilen ve ters kelepçe ile gözaltına alınan üç sendika yöneticisi ve 13 işçi serbest bırakıldı.

TİP'TEN BOYKOT ÇAĞRISI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Emek Bürosu da sosyal medya hesabından devam eden greve destek vererek Lezita ürünlerini boykota ve işçilerle dayanışmaya çağırdı.

TİP Emek Büro sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Direniş olanca kararlılığıyla sürüyor.

Patronun her türlü saldırısına, birliklerini bölmeye yönelik kurnazlıklarına rağmen işçiler fabrikayı direniş alanına çevirdiler. Yılmıyorlar, vazgeçmiyorlar, inatla hakları için savaşıyorlar.

Fiziken yanlarında olamasak dahi mücadelelerini duyurmak, büyütmek, güçlendirmek için elimizden geleni yapalım.

Direnişin hesabını
@LezitaDirenisi
takibe alıyoruz.
Lezita'ya ait ürünleri almıyoruz.
Boykot çağrısını yaygınlaştırıyoruz.
Mücadeleyi görünür kılıyoruz.

İşçi ve sendikanın talepleri açık ve net!"

NE OLMUŞTU?

HAK-İŞ’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası’na üye olan Abalıoğlu Lezita işçileri örgütlenme mücadelesi veriyor. Yakın zamanda yetki belgesini alan sendikanın tüm çağrılarına rağmen patron masaya oturmadı ve süreci grev noktasına getirdi. Sendika karşıtı tutum sergileyen sendika bu süreçte işçi önderlerini de işten çıkardı. Lezita, son olarak grevi kırmak için Hindistan’dan işçi getirmekle gündeme geldi. İşveren, yabancı işçi çalıştırmanın "işin sürdürülebilirliği ve üretimin devamlılığı açısından başvurulan bir yöntem" olduğunu öne sürdü.

42 gündür grevde olan işçiler, 15 Nisan'da jandarma tarafından darp edilip, ters kelepçeyle gözaltına alındı. Jandarmanın kalkanlara vurarak işçilerin üzerine yürümesi ve şiddeti tepkilere neden oldu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar