Kendilerini fabrikaya kapatan Bekaert işçilerine yemek verilmedi

Yayınlanma:
A+ A-
Kendilerini fabrikaya kapatarak üretime devam eden Bekaert işçilerine yemek verilmedi, dışarıdan yemek getirilmesini de engellendi.

KOCAELİ- Bekaert fabrikasında Birleşik Metal İş Sendikası İşyeri Baştemsilcisi Selçuk Atmaca'yı işten çıkaran işveren, dünden bu yana işçileri içeri sokmazken kendilerini fabrikaya kapatan ve üretimi sürdüren işçilerde de yemek vermiyor, dışarıdan yemek getirilmesini de engelliyor.

'İŞYERİ TEMSİLCİSİ İŞTEN ÇIKARILDI'

Kocaeli Alikahya'da bulunan Bekaert fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikasında örgütlü işçiler artan enflasyon ve eriyen ücretler nedeniyle bir süre önce ek zam talebinde bulundu. Görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmaması üzerine işçiler, molalarda taleplerini sloganlarla duyurmaya çalıştı. İşveren, Birleşik Metal İş Sendikası İşyeri Baş Temsilcisi Selçuk Atmaca’yı dün noter aracılığı ile işten çıkardı.

İŞÇİLERİ İÇERİ ALMADI

Bunun üzerine işçiler Atmaca'nın işe geri alınması talebiyle eyleme başladı. Dün saat 16.00’dan itibaren fabrikayı terk etmeyen işçilere yemek vermezken, 24.00-08.00 ile 08.00-16.00 vardiyasında çalışan işçiler ise fabrikaya almadı. İçerde bulunan vardiya üretime devamederken, içeri alınmayan iki vardiya ise işbaşı yapmak için fabrika önündebekliyor

ÜRETİMİ SÜRDÜREN İŞÇİLERE YEMEK VERİLMEDİ

Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve Birleşik Metal-İş Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül ise fabrikanınkapısında bekleyen işçilerle birlikte süreci takip ediyor. Çelik, "İşveren ortaçağda dahiuygulanmayan bir baskı ile arkadaşlarımızı yıldırmaya çalışıyor. İçerde üretimyapan arkadaşlarımıza yemek vermiyor ve dışardan yemek getirilmesine de izinvermiyor. Bu gerçekten kabul edilir bir uygulama değil. Üyelerimizi açlıklaterbiye etmeye çalışıyor" dedi.

'KENDİ GÜDÜMLERİNDEKİ SENDİKAYI İSTİYORLAR'

Bekaert Türkiye yöneticilerinin İzmit fabrikasında geçen yapılan grevin intikamını almak istediğini söyleyen Çelik, şöyle devam etti:

"Sendikamızı işyerinden çıkararak kendigüdümlerinde olan sendikayı fabrikaya sokmak istiyorlar. Bekaert işçisi oynanaoyunu görüyor ve buna izin vermeyecek. Biz burada fabrikamıza ve üretime zararvermeden mücadelemizi sürdürüyoruz. İş yeri baş temsilcimizin derhal işe gerialınmasını ve bu kaotik sürecin bitirilmesini istiyoruz."

Öne Çıkanlar