KESK'ten memur maaşı zammı tepkisi: Cebimize giren maaşın yarısı emekli aylığımıza yansıtılmayacak

KESK'ten memur maaşı zammı tepkisi: Cebimize giren maaşın yarısı emekli aylığımıza yansıtılmayacak
Memur maaşı zamlarına tepki gösteren KESK İzmir ve İstanbul Şubeler Platformu, “Enflasyon oranında artış demek dünyanın her yerinde sıfır zam demektir. Cebimize giren maaşın yarısı emekli aylığımıza yansıtılmayacaktır” dedi.

Artı Gerçek - Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, memur maaşlarına yapılan zamlara ilişkin Konak YKM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın yapıldığı alanda, “Sefaleti kabul etmiyoruz. İnsanca yaşama yetecek ücret istiyoruz” yazılı pankart taşınırken sık sık, “Sefalete teslim olmayacağız”, “Savaşa değil emekçiye bütçe”, “İnsanca bir yaşam istiyoruz” sloganları atıldı.

Çok sayıda kamu emekçisinin katıldığı eylemde basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş yaptı.

İktidar yılın başından itibaren enflasyon hedefini kademe kademe 2,5 kat artırıp, yılın sonunda “Bu hedefin 0,23 puan altında kaldık” diyerek herkesle dalga geçtiğini ifade eden Karakaş, 2024 yılına temel ihtiyaçlara zam yağmurlarıyla girdiklerini belirtti. Karakaş, şöyle konuştu:

“Bu koşularda Ocak 2024 itibari ile altı aylık enflasyon farkı (yüzde 29,78) artı toplu sözleşme artışı (yüzde 15) ile maaşlarımızın toplamda yüzde 49,25 artacak olması büyük bir müjde gibi sunuluyor. Oysa bu ‘müjde’ koskoca bir yalandan ibarettir. Çünkü ücretlerde enflasyon oranında artış demek dünyanın her yerinde sıfır zam demektir.”

‘EMEKLİ AYLIĞIMIZA YANSIMAYACAK’

Yaşanan gerçek hayat pahalılığının “suni TÜİK rakamları” ile yarı yarıya düşük gösterildiğini belirten Karakaş, bunun, emeklinin cebinden çalmaya devam etmek olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Nitekim bugün aldığımız maaşlar, elimizdeki bordrolar yıllardır sürdürülen bu soygun düzenini ispatlamaktadır. Buna göre: Eşi çalışmayan, 2 çocuklu, en düşük kamu emekçisi maaşı eş ve çocuk yardımı dahil 32 bin 835 TL’de, ortalama kamu emekçisi maaşı ise yine eş ve çocuk yardımı dahil 35 bin TL’de kalmıştır. Üstelik 2023 yılı temmuz ayında geçilen ‘yeni maaş rejimi’ ile bu tutarların 12 bin TL’si ‘ilave seyyanen ödenek’ ortalama 5 bin TL’si ise ‘ek ödeme’ adı altında taban aylığa yansıtılmayacak tutarlardır. Kısacası cebimize giren maaşın yarısı emekli aylığımıza yansıtılmayacaktır.”

‘DOLAYLI VERGİLER KALDIRILSIN’

“Yoksullukta, sefalette eşitlenmek değil, hak edilen refahta birleşmek istiyoruz” diyen Karakaş, taleplerini şöyle sıraladı:

  • Öncelikle tüm kamu emekçilerine bugün için brüt 12 bin 147 TL olarak verilen ilave seyyanen ödeneğin taban aylık katsayısına dâhil edilmesini istiyoruz.
  • Ardından en düşük kamu emekçisi maaşının eş, çocuk, kira ve ulaşım gibi yardım kalemleri ile yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını istiyoruz.
  • Ekonomik büyümeden hakkımıza düşen refah payının verilmesi için düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir.
  • En düşük emekli aylığının net 18 bin 700 TL’ye çıkarılmasını istiyoruz.
  • Ücret gelirlerine uygulanan vergi oranı yüzde 10 olarak sabitlenmeli ve temel tüketim maddelerine uygulanan dolaylı vergiler kaldırılmalıdır.
  • Emekçilerin yol ücretleri karşılanmalı ve öğlen yemekleri ücretsiz verilmelidir.
  • Bütün kamu emekçilerine hayat pahalılığı tazminatı verilmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır.


Kamu emekçileri açıklamanın ardından maaş bordrolarını yakarak yaşananları protesto etti.

İSTANBUL: RAKAMLAR YALAN, YOKSULLUK GERÇEK

KESK İstanbul Şubeleri Platformu, Şişli'de bulunan Cevahir Alışveriş Merkezi (AVM) önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. "Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek" yazılı pankartın taşındığı açıklamada, “TÜİK verileriyle yoksullaşıyoruz", "Yoksulluk sınırı üstünde tek kalem maaş istiyoruz" dövizleri taşındı.

Çok sayıda KESK üyesinin katılım gösterdiği açıklamada, "Hükümet zammını al başına çal", " Birleşe birleşe kazanacağız", "Sefalete teslim olmayacağız", "Sermayeye değil, emekçiye bütçe" sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak Sevim, şunları aktardı:

“Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre 2021 yılı enflasyonu yüzde 83 olarak açıklanmıştı. TÜİK’in açıkladığı oran ise yüzde 36 ile bunun yarısının bile altında kalmıştı. Yine 2022 yılında zam fırtınasının hiç dinmediği koşullarda TÜİK yıllık enflasyonu ekim ayı itibari ile yüzde 85'i geçmişti. Zam yağmuru devam etmesine rağmen TÜİK aralık ayında yıllık enflasyonu yüzde 64 olarak açıkladı. Ancak ENAG verilerine göre 2022 enflasyonu TÜİK verisinin tam 73 puan üzerinde, yüzde 137 olmuştu.”

Her geçen gün artan sefalete “dur” demek gerektiğini söyleyen Sevim, “Yıllardır hepimize kaybettiren bu yoksulluk ve sefalet düzenine karşı insanca yaşayacak ücret, güvenceli iş, güvenli gelecek için omuz omuza verelim” çağrısı yaptı. (MA)

Öne Çıkanlar