Nükleer Karşıtı Platform'dan Akkuyu tepkisi: Barınma, yemek ve iş güvenliğinde eksikler var

Nükleer Karşıtı Platform'dan Akkuyu tepkisi: Barınma, yemek ve iş güvenliğinde eksikler var
Yayınlanma:
A+ A-
Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yüzlerce işçinin yemekten zehirlenmesini protesto etti. Platform, “Sermaye sahiplerinin maliyetleri düşürmek için bütün bunları kıstığını biliyoruz” dedi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yüzlerce işçinin yemekten zehirlenmesini protesto etti. İşçilerin yemek, barınma, ulaşım ve hijyen sorunu yaşadığını vurgulayan platform sözcüsü Osman Koçak, "Santralin maliyeti olan 20 milyar dolarla Türkiye’nin yöneticileri ekonomik bunalımlarını aşma, sermayedarları da kasalarını biraz daha doldurmanın derdindeler" dedi.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatındaki iş kamplarında çalışan yüzlerce işçi yedikleri geçtiğimiz hafta yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Akkuyu NGS A.Ş’nin iletişim ofisi, yemekten etkilenen işçi sayısını 925, hastaneye sevk edilen işçi sayısını ise 126 olarak açıkladı.

'YEMEKLERDE SINIF AYRIMI VAR'

Mersin Nükleer Karşıtı Platform, yaşananları protesto etti. Platform Sözcüsü Osman Koçak, yemekten zehirlenen işçi sayısının bin 500 civarında olduğunu, konuyla ilgili kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılmadığını söyledi. Koçak, “Bin 500 işçinin zehirlenmesi bir denetimin olmadığını somut olarak gösteriyor. Her ne kadar üstü örtülmeye çalışılsa da iş cinayetlerinin, ölümlerin olduğunu da biliyoruz. Yemek sorununu işçiler daha önce de bize yansıttılar. İşçilerin yedikleri yemeklerde sınıf ayrımı yapıldığını biliyorum. İşçilerle konuştuğumda gerek yemek yenilen yer gerekse yemek kalitesi açısından bir farklılaşma yaratıldığı, işçilere daha kalitesiz hizmet verildiğini öğrendik. Mavi yakalılarla beyaz yakalıların yemek yerleri ayrı. Onların mekanı daha geniş yemek kalitesi farklı. Etnik ayrıma gitmek istemem ama beyaz yakalıların büyük kısmı Rusya Federasyonu vatandaşı. Yemek, barınma, temizlik, banyo, duş sorunları var. Bütün bu sorunları da yaşıyorlar. Sermaye sahiplerinin maliyetleri düşürmek için bütün bunları kıstığını biliyoruz” dedi.

'KONTROL YOK'

Santral sahasında çok sayıda taşeron şirketin iş aldığına dikkat çeken Koçak, “Bir konteynerde sekiz kişi kalmaya zorlanırken dört kişide uzlaşmaya varıldığını biliyorum. Barınma, yemek, ulaşım, iş güvenliği alanında eksikler var. İşçilerin yemekten zehirlenmesi de bu sürecin bir devamı. Kontrolün olmadığını bütün bu süreç gösteriyor. Zaten sorun da sanırım kontrol filan değil. Santralin maliyeti 20 milyar dolar. Merkez Bankasına park edilen 20 milyar dolarla Türkiye’nin yöneticileri, iktidarı ekonomik bunalımlarını aşma, sermayedarları da kasalarını biraz daha doldurmanın derdindeler” diye konuştu.

'AKKUYU'DA İNŞAAT DERHAL DURDURULMALI'

Mersin Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri, Japon hükümetinin, 2011 yılında meydana gelen Fukuşima felaketinin ardından oluşan 1.38 milyon metreküp birikmiş ve radyoaktif izotoplarla kirlenmiş soğutma suyunu Pasifik Okyanusu'na derşarj etme kararına da tepki gösterdi. Platform Sözcüsü Osman Koçak, “Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu NGS’nin Fukuşima ile benzer kaderi paylaşma olasılığı azımsanamaz. Yaşadıklarımızdan yola çıkarak benzer bir felaketin Fukuşima’da olduğu gibi Akkuyu’da da olması ihtimali ütopik değil. Akkuyu NGS inşaatı derhal durdurulmalı, Sinop ve İğneada projeleri iptal edilmelidir. Dünyanın hiçbir yerinde ne çalışan ne inşa halinde ne de proje olarak hiçbir santral istemiyoruz” dedi.

Öne Çıkanlar