Sendikalaştıkları için işten çıkarılan işçilerin eylemi devam ediyor: 'Dışarıda bambaşka bir hayat varmış'

Sendikalaştıkları için işten çıkarılan işçilerin eylemi devam ediyor: 'Dışarıda bambaşka bir hayat varmış'
Yayınlanma:
A+ A-
Eskişehir’de Yasin Çakır Un Fabrikası’nda DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 23 işçi, ‘Kod 49’un gerekçe gösterilerek işten atıldıklarını belirtti.

Artı Gerçek-Eskişehir’deki Yasin Çakır Un Fabrikası’nda “sendikal faaliyet gerekçesiyle” işten çıkarıldıklarını belirten 23 işçinin mücadelesi 36. gününde devam ediyor.

Yasin Çakır Un Fabrikası işçileri “çalışma koşullarının iyileştirilmesi”, “ücretlerin artırılması”, “sendikalı olarak işe iadeleriyle” birlikte sosyal haklarının güvenceye alınmasını talep ederek, mücadele başlattı.

‘SENDİKAL FAALİYETTEN DOLAYI HEPİMİZİN İŞİNE SON VERİLDİ’

ANKA’da yer alan habere göre işçilerden Fikret Erken, “Bir çoban ateşinin yakıldığını düşünüyorum” diyerek şöyle konuştu:

“İlk başlarda bu kadar değildi, insanlar biraz daha farklı bakıyor, farklı yaklaşıyorlardı. Ama zaman içerisinde onlar da alıştılar. Direniş konusunda bir şeylerin onların içinde de canlandığını düşünüyorum. Birçok arkadaş asgari ücretin altında maaş alıyordu. Çalışanlara farklı davranılıyordu. Onun için sendikaya üye olmayı düşündük. Daha sonra bu süreç içerisinde sendikal faaliyetten dolayı hepimizin işine son verildi.

‘UNUTTUĞUMUZ BİRTAKIM DUYGULARI ÖĞRENDİK TEKRAR’

Açıkçası çok şey öğrendik. Diyorlar işte ‘Grev alanı bir okuldur’, hakikaten öyleymiş. 20 seneden beri ben buradayım, 20 seneden beri 5 yıllık, 10 yıllık arkadaşları aslında tanımıyormuşum. Bu dayanışma içerisinde dışarıdaki insanların bize yaklaşımları çok güzel. Mesela kamyonla geçen şoför durup da bize gönlünden ne kopmuşsa bir şeyler veriyor. Bunlar güzel duygular. Biz içeride akşam mesai bitsin de eve gidelim yatalım diye düşünürken, aslında dışarıda bambaşka bir hayat varmış. Robotlaşmışız işin aslı. Bunun farkına vardık, dışarıda bu dayanışmanın farkına vardık. Unuttuğumuz birtakım duyguları öğrendik tekrar.”

‘DİRENMEYİ, HAKKIMIZI ARAMAYI ÖĞRENDİK’

Seydi Derici ise ailelerinin ve arkadaşlarının desteği ile bugüne kadar geldiklerini belirterek, “Dışarı çıkınca öğrendik biz her şeyin ne olduğunu. Burada direnmeyi, hakkımızı aramayı öğrendik” dedi.

İşçi Uğur Toğrul da haklarını aradıkları için gurur duyduklarını ifade ederek mesai arkadaşlarına, “Sessiz kalmayın, hakkınızı sonuna kadar savunun, mücadele edin” vurgusu yaptı.

‘DİRENİŞİMİZE DEVAM EDECEĞİZ’

Fabrikadan atılan Cem Derici ise, “Haklarımızı aradığımız için içeride patronlarla görüşmelerimizi yaptık birkaç defa ama sonuç bulamadığımız için sendikal yola başvurduk’ diye konutu. Derici şunları söyledi:

“Patron bunu öğrendiğinde bizi direk kapının önüne koydu zaten. Partili üyelerimizden, üniversiteli gençlerimizden olsun, halkımızdan olsun çok destek gördük. Direnişimize devam edeceğiz. İnşallah olumlu şekilde son bulur, işimize geri iade oluruz, iyi şartlarda, iyi maaşlarda çalışmayı temenni ediyoruz.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar