Sendikaya üye oldukları için işten atılan iki işçi hukuk mücadelesini kazandı

Sendikaya üye oldukları için işten atılan iki işçi hukuk mücadelesini kazandı
Yayınlanma:
A+ A-
Hak İş'e bağlı e Öz İplik İş Sendikası'na üye olduktan sonra işten atılan iki işçi beş yıllık hukuk mücadelesini kazandı. Anayasa Mahkemesi, hak ihlali kararı vererek her iki işçiye de 18 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Ezgi BULUT


BURSA - Bursa'da faaliyet gösteren Aunde Teknik Tekstil A.Ş.'de çalışan E.Y.K. ve M.G., 2018 yılında Öz İplik İş Sendikası'na üye olduktan sonra işten çıkarıldı. İşveren, "iş performansının ciddi oranda düşmesi" ve "işe olan bağlılığının azalması" gibi nedenler öne sürdü. Buna karşı iki işçi hukuk mücadelesi başlattı. İlk derece mahkemesi, iki işçinin de işe iade edilmesine ve sendikal tazminat ödenmesine karar verdi.

AYM'YE BAŞVURMUŞLARDI

İşverenin itirazı üzerine davayı inceleyen Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 9. Hukuk Dairesi işçilerin işe iade edilmesine karar verdi ancak sendikal tazminat ödenmesi talebini reddetti. Bunun üzerine işçiler de AYM'ye bireysel başvuru yaptı. Yüksek mahkeme, sendika hakkının ihlal edildiğine karar vererek yeniden yargılama yapılmasına ve her iki işçiye de 18 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

EMSAL KARAR NİTELİĞİNDE

Artı Gerçek’e konuşan işçilerin avukatı Göksel Özerkan, kararın işçi haklarının ve sendika özgürlüğünün korunması açısından önemli olduğunu söyledi. Özerkan, AYM'nin bu kararının içeriği ve değerlendirmeleri nedeniyle gelecekte benzer dosyalarda örnek teşkil edeceğini belirtti.

'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Öz İplik İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Serkan Aşçı ise “Özgürlük kısıtlamalarının her geçen gün daha fazla arttığı şu günlerde, beş yıllık bir süreç sonunda davanın kazanımla sonuçlanması çok kıymetli. Davaların sonuçlanması uzun yıllar da sürse de kazanan; direnen sendikalı işçiler oluyor. Sendikamıza üye oldukları için işten çıkarılan tüm işçiler haklarını alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Öne Çıkanlar