Yasaklı 1 Mayıs'ta 38 tutuklama ve yeni ev baskınları: 11 kişi gözaltına alındı

Yasaklı 1 Mayıs'ta 38 tutuklama ve yeni ev baskınları: 11 kişi gözaltına alındı
AYM kararına dayanarak 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için meydana çıkmaya çalışan ancak gözaltına alınan 38 kişi hakkında tutuklama kararı verildi. İkinci dalga ev operasyon sonrasu yapılan ev baskınlarında 11 kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - İstanbul'da, 1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim Meydanı'na yürümek isteyen emekçilere engel olan polislere saldırdıkları gerekçesiyle başlayan operasyonlara yenileri eklendi. Çağdaş Hukukçular Derneği, yapılan ev baskınlarıyla en az 11 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Dün gece de 38 kişi tutuklanmıştı.

İktidar tarafından Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) verdiği 'hak ihlali' kararına reğmen 1 Mayıs kutlamaları için Saraçhane'den Taksim'e yürümek isterken Saraçhane, Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu gibi semtlerde gözaltına alınan 65 kişi sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki binasından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi

Gün boyunca savcılıkta ifadeleri alınan 1 Mayıs eylemcilerinden 13'ü adli kontrolle serbest bırakıldı. 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyen 52 kişi de 'toplantı ve gösteri yürüyüşü kanunu'na muhalefe', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'kamu görevlisine direnme' suçlarından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 38 kişi hakkında tutuklama kararı verdi. 14 kişi ise serbest kaldı.

Tutuklama kararının verildiği dakikalarda müvekkilleri hakkında bilgi almaya çalışan avukatlarla polisler arasında zaman zaman tartışmalar ve gerginlikler yaşandı.

YILMAZ TUNÇ AÇIKLAMA YAPTI

Tutuklama kararının ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Tunç, "İstanbul'da, emeğin bayramı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde önceden duyurulmasına ve tüm uyarılara rağmen Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruplara müdahale sırasında polislere saldıranlar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan adli soruşturma kapsamında; 65 şüpheli gözaltına alınmış olup, 38 şüpheli "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na Muhalefet", "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" ve "Kamu Görevlisine Direnmek" suçlarından tutuklanmıştır. 27 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir" ifadelerini kullandı.

ÇHD: TAKSİM YASAĞINA KARŞI ÇIKAN 12 KİŞİ EV BASKINLARINDA GÖZALTINA ALINDI

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, yasağa karşı koyarak 1 Mayıs'ta 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkmaya çalışan 12 kişinin daha bu sabah ev baskınlarıyla gözaltına alındığını açıkladı.

ÇHD İstanbul Şubesi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada: "İktidarın 1 Mayıs saldırıları, 1 Mayıs’ta Taksim ısrarını kriminalleştirme çabası devam ediyor. Bu sabah da çok sayıda devrimcinin evine polis operasyonu gerçekleştirildi. Toplam gözaltı sayısı şu an 12. Gözaltı takibi için vatan emniyete geçeceğiz" denildi. (ANKA)

Öne Çıkanlar