Anne babalar dikkat! Çocuğunuza asla söylememeniz gereken 5 şey

Anne babalar dikkat! Çocuğunuza asla söylememeniz gereken 5 şey
Çocuklarınıza söylediğiniz bazı şeylerin uzun vadede olumsuz etkileri olabileceğini unutmamak önemlidir. İşte, çocuğunuza asla söylememeniz gereken 5 şey:

1. "Başarısız oldun."


Çocuklarınızın kendilerine güven duymalarını ve başarılı olmalarını istiyorsanız, onlara başarısız olduklarını söylemek yerine destek olmalısınız. Onlara, hataların birer öğrenme fırsatı olduğunu ve her zaman yeni bir şansları olduğunu hatırlatmalısınız.

2. "Daha iyi bir kardeş olmalısın."


Kardeşler arasındaki rekabet doğal olsa da, bir çocuğa diğerine göre daha iyi olması gerektiğini söylemek onların özgüvenini zedeleyebilir. Onlara her birinin farklı ve değerli olduklarını hissettirmek önemlidir.

3. "Bunu yapamazsın."


Çocuklarınızın potansiyellerini sınırlamak yerine, onlara cesaret vermelisiniz. Onlara herhangi bir şeyin üstesinden gelebileceklerine inandıklarını hissettirmek, onların kendilerine olan güvenlerini artırır.

4. "Senin yüzünden..."


Çocuklarınıza yaşadığınız olumsuz durumları onların suçlamak, onların üzerinde gereksiz bir baskı yaratır. Onlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmak, onların duygusal gelişimleri için önemlidir.

5. "Sadece benim söylediklerimi yapacaksın."


Çocuklarınızın bağımsızlık kazanmaları ve kendi kararlarını verebilmeleri için onlara alan tanımalısınız. Onların fikirlerine saygı duymak ve kendi tercihlerini yapabilmelerine destek olmak, özgüvenlerini artırır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar