Bahçede yetiştirmesi en kolay sebzeler: Herkes kolaylıkla bu sebzeleri yetiştirebilir

Bahçede yetiştirmesi en kolay sebzeler: Herkes kolaylıkla bu sebzeleri yetiştirebilir
Bu sebzelerin yanı sıra, maydanoz, dereotu, taze soğan gibi yeşillikleri de kolaylıkla bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

Bahçe yetiştiriciliği konusunda deneyimli olmasanız dahi bu sebzeleri kolaylıkla evinizin bahçesinde veya saksıda yetiştirebilirsiniz. Unutmayın, sebze yetiştirmek sadece keyifli bir uğraş olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı ve taze ürünler elde etmenizi sağlar.

Bahçe yetiştiriciliği yapmak isteyenler için sebze yetiştirmek oldukça keyifli bir uğraştır. Ancak bazı sebzeler diğerlerine göre daha kolay bir şekilde yetiştirilebilir. İster acemi bir bahçıvan olun, isterse de daha önce hiç sebze yetiştirmemiş olun, aşağıda sıraladığımız sebzeleri kolaylıkla bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

1. Kabak

Kabak ilk başta düzenli sulamaya ihtiyaç duysa da ekildikten sonra çok fazla endişelenmenize gerek yok. Derin kök sistemleri sayesinde bu bitkiler en başından beri hapsedilmiş nemle büyüyebilir.

2. Taze fasulye

Pek çok fasulye türü kuraklığa dayanıklı. Sırık fasulyesi dahil. Sırık fasulyesinin bahçenize eklenmesi son derece kolay çünkü derin nem için daha aşağıya ulaşabilen daha derin kökleri var.

3. Lahana

Lahanayı çok sık sulamanız gerekmese de toprağa derinlemesine nüfuz etmesi gerekir. Haftada yaklaşık 16-32 cc su lazım. İster yağmurdan ister kendi başınıza yaptığınız sulamadan. Lezzetli bir hasat için bitkiyi düzenli sulayın.

4. Roma domatesi

Roma domatesleri kuraklık koşulları için mükemmel domatesler. Bu domates türü özellikle olgunlaştıktan ve yaz sonuna doğru yemeye hazır hale geldikten sonra konserve ve sos için ideal.

maxresdefault-002.jpg

5. Patlıcan

Kuru koşullara dayanabilecek doğru patlıcan çeşidini seçtiğinizde şaşırtıcı bir verim elde edebilirsiniz. Patlıcanlar sıcak koşullarda gelişir ancak kuraklığa dayanıklı bu bitkinin haftada en az 16 cc yağmura ihtiyacı var. Bölgenizde yağmur nadir ise haftada en az bir kez toprağı kendiniz iyice ıslatmanız gerekir.

6. Bamya

Bamya kuru koşullara dayanıklı olduğu bilinen bir sıcak hava bitkisi, ancak özellikle uzun süreli sıcaklarda daha fazla sulama gerekebilir. Her hafta bir buçuk kez derin bir ıslatma yeterli. Yetiştirdiğiniz herhangi bir sebzede olduğu gibi, yabani otları kontrol etmek önemli. Böylece bitki, istilacı yabani otlarla su ve toprak besinlerini paylaşmaz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar