BAHÇELİ'DEN HEDEP'E TEHDİT

Yayınlanma:
A+ A-
"Nasıl bir siyasi gelenekten geldiğimiz belli. Ellerinden geleni artlarına koymasınlar, biz geri adım atmayız”

Artı Gerçek - Artı TV’de yayımlanan Ankara Gündemi programında HEDEP Mersin Milletvekili Ali Bozan, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Gelecek Partisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Politikaları Başkanı Raziye Gök Aktaş, Meclis’te küfreden Celal Adan’a Devlet Bahçeli’den gelen destek ve Kentsel Dönüşüm Yasa Teklifi üzerine konuştu.

Bahçeli’nin Adan’a destek vermesini beklemediğini belirten Bozan, Bahçeli’nin HEDEP’E yönelik ‘ağzımı açtırmasınlar, Diyarbakır’da dahi gezemezler’ söylemine “nasıl bir siyasi gelenekten geldiğimiz belli. Ellerinden geleni artlarına koymasınlar, biz geri adım atmayız” cevabını verdi. Bozan, Bahçeli’nin HEDEP vekillerinin kaçının Kürtçe bildiğini sorgulamasına ilişkinse “bir yandan HEDEP’te kaç kişi Kürtçe biliyor sorusu ama aynı zamanda HEDEP milletvekilleri Meclis'te Kürtçe konuştuğunda, Meclis tutanaklarında ‘bilinmeyen dil’ olarak geçiyor, bu da bu ülkenin en büyük ayıbıdır zaten” yorumunu yaptı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUN TEKLİFİ

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Teklifi ile ilgili Aktaş, “Güçsüz yapıların yenilenmesinin herkes tarafından kabul edilir bir şey olması lazım ama bunlar yapılırken önemli olan hak ihlali olmaması ve ödeme güçlüğü yaşayacaklar için kolaylıklar sağlanması. Hükümet bu projeleri ihale ederken bunu orada bir rant sahası haline getirmeden çözmeli” değerlendirmesini yaptı.

Sarıbal da “ortada kentsel dönüşüm değil kentsel zenginleşme mekanizması var. Kentsel yenileme değil, inşaat sektörü üzerinden zenginleşmiş müteahhitler var” diyerek bu ülkenin en zengin müteahhidi olan TOKİ aracılığıyla ülkenin demografik yapısının değiştirildiğini ileri sürdü.

Öne Çıkanlar