CHP'DE DENGELER YERİNE OTURACAK MI?

Yayınlanma:
A+ A-
“Memleketin güçlü bir CHP’ye, güçlü bir muhalefet partisine, güçlü bir sosyal demokrat partiye ekmek kadar, su kadar ihtiyacı var. Muhalefetin kongreyi kendi içindeki kavgayı çözmek üzere toplamak durumunda kalması çok büyük bir talihsizlik."

Artı Gerçek - Gündem Özel programının ikinci bölümünde Artı TV programcısı, tarihçi Erdoğan Aydın kurultay özelinde CHP’nin ve muhalefetin genel durumunu değerlendirdi.

Aydın, “CHP’nin böylesi kritik bir zamanda kendi içinde iktidar kavgası veren bir kurultay gündemli toplanmış olması memleket için büyük bir talihsizlik. Şu anda memleketin güçlü bir CHP’ye, güçlü bir muhalefet partisine, güçlü bir sosyal demokrat partiye ekmek kadar, su kadar ihtiyacı var. Oysa bu ihtiyaç memleketin, toplumun, hepimizin, egemen sınıfların bile bu kadar ciddi ihtiyaçlarla sarmalandığı bu dönemde muhalefetin bu halde olması, muhalefetin kongreyi kendi içindeki kavgayı çözmek üzere toplamak durumunda kalması çok büyük bir talihsizlik. CHP muhalefet görevini bile uzun yıllardır doğru düzgün yapma becerisi gösteremeyen bir parti. CHP’nin bırakın iktidara gelme umudu, sorunları çözme umudu, muhalefet olarak bile sorumluluklarını yerine getirmedi. Bu kadar kritik bir zamanda, bir yerel seçimin eşiğindeyken, dünya, bölge, Türkiye yangın içindeyken birbirleriyle yarışan adayların belirlediği bir kongre karşısındayız” dedi.

“Bu bir taban sorunu mu, kadro sorunu mu, lider sorunu mu?” sorusuna Aydın, “Gönül isterdi ki, Mayıs ayındaki çifte seçimden, üstelik de bu kez kazanma olasılığı çok güçlü bir konjonktürde, iktidarın alabildiğine yıprandığı bir konjonktürde muhalefetin bir ittifak içinde, işbirliği içinde olduğu bir konjonktürde kazanmasına mutlak gözüyle bakılan bir seçimde bile kaybetmiş ve kaybettikten sonra da başlı başına istifayı gerektirecek yanlışların, sorumsuzlukların yapıldığı bir ortamda ilk sorgulanması gereken şey CGP Genel Merkezi’nin, Genel Başkan’ın neden istifa etmiyor oluşudur.” dedi.

Kılıçdaroğlu ve Özel’in kurultaydaki konuşmalarındaki üslubu da değerlendiren Aydın, Kılıçdaroğlu’nun ne zamandır kendisini tekrar ettiğini, artık yeni bir şey söyleme ihtimalini kaybettiğini söyleyerek, “etrafından vefa talep eden ve buna hakkı olduğunu söyleyen, modern öncesi argümanlarla ihanetten ve hançerlenmekten bahseden bir Kılıçdaroğlu görmekten üzüntü duyuyorum” dedi.

Yerel seçimlere de değinen Aydın, “Eğer kazanırsa yerel seçimler açısından adeta iktidara büyük şehirleri hediye eden bir sonuç üretme ihtimali var. Yerel seçimlerin iktidara kaptırılmaması gerekiyor ki son seçim travması halkın üzerinden kalksın. Bir önceki seçimlerdeki gibi geniş bir ittifak çok mümkün görünmüyor. Dolayısıyla kongre sonucunda elde edecek moral bu durumu değiştirebilir.” dedi.

Memleketin yüzü sola dönük güçlü bir muhalefet partisine ihtiyacı olduğunu belirten Aydın, “CHP’ye bir değişim gerekiyor, ben bu akşam bir değişim bekliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Öne Çıkanlar