CHP'NİN SİYASETİ NASIL DEĞİŞECEK?

Yayınlanma:
A+ A-
“Özgür Özel kendi politik dilini oturtur, Kavala’yı, Demirtaş’ı ve diğer tutukluları bir sosyal demokrat partinin yapması gerektiği gibi cesaretle savunabilirse bu oyun bozulacaktır. AKP istediği gibi CHP’yi yönlendiremeyecektir"

Artı Gerçek - CHP'nin 38'inci Olağan Kurultayı Ankara'da gerçekleştirildi. Seçimlerin ikinci tura kaldığı kurultayda Özgür Özel 812 oy alarak, Kemal Kılıçdaroğlu dönemine son verdi. Parti Meclisi seçiminin yapılacağı kurultay, ikinci gününde devam ediyor.

Siyaset Bilimci Mete Kaan Kaynar, Gün Başlıyor’da kurultaya, CHP’nin politikasına ve Özgür Özel’in partinin çizgisini ne yönde değiştirebileceğine dair değerlendirmelerde bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun “hançer” çıkışının 14-28 Mayıs seçimlerindeki başarısızlık ve travmayla birlikte değerlendirmesi gerektiğini, kurultayın da bu travmayla hesaplaşmayı barındırdığını söyleyen Kaynar, “Bu travmayla doğrudan ilişkilendirilen Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlıktan ayrılması parti içerisinde özgüvenin tekrar kazanılması, partinin önüne bakabilmesi ve yaklaşan yerel seçimlere biraz daha hevesle yaklaşılması yönünde bir itkiye yol açacaktır” yorumunu yaptı.

Özellikle genel seçim döneminde CHP’nin izlediği yolun sağcılaşma değil, AKP’nin oyun kuruculuğunda oyun oynamak olduğunu ileri süren Kaynar, “Oyun kurucunun emrine girdiğiniz anda artık tutarsız politikalar izlemek zorunda kalıyorsunuz.” dedi. Kaynar, Özgür Özel’le birlikte siyasi eksenin ve söylemlerin nereye evrilebileceğine ilişkin “Özgür Özel’in de solculaşacağını zannetmiyorum ama hiç değilse kendi politik dilini oluşturmaya başlaması bile sonucu sağcılaşma olan bu sürecin durabilmesine zemin hazırlayacaktır. Kendi politik dilini oturtur, ‘ben doğru bildiğimi söylerim’ deyip Kavala’yı da, Demirtaş’ı da, diğer tutukluları da bir sosyal demokrat partinin yapması gerektiği gibi cesaretle savunabilirse bu oyun bozulacaktır. AKP istediği gibi CHP’yi yönlendiremeyecektir." dedi.

Öne Çıkanlar