CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLDU MU?

Yayınlanma:
A+ A-
“Çok ciddi bir geriye savruluş var. Cumhuriyetçilik katılım demektir. Cumhuriyetçilerin ciddi bir yüzleşmeye ihtiyacı var”

Artı Gerçek - Erdoğan Aydın ve Ayşe Hür’ün hazırlayıp sunduğu Tarihin Peşinde programında siyasal İslam kıskacında Türkiye muhasebesi irdelendi.

Başka tür bir Cumhuriyet'in mümkün olup olmadığı ve Cumhuriyetin demokratik niteliğinin konuşulduğu programda Ayşe Hür, “1923 yılında apar topar ilan edilen bu kavramın enine boyuna tartışıldığını biliyoruz ama gerçekten cumhurun söz sahibi olmaması, vatandaşların her birinin eşit haklara sahip olmaması sorunu bugünlere kadar getirdi” dedi.

Cumhuriyetçiliğin katılım olduğunu söyleyen Erdoğan Aydın, “Çok ciddi bir geriye savruluş var. Zorla Andımız'ı okutturan zihniyet bu tehlikeyi önleyebildi mi? Hayır. O halde Andımız'la, dokunulmaz maddelerle olmayacağı düşünülmeli. Cumhuriyetçilik katılım demektir. 'Ebedi Şef', 'Milli Şef' kavramlarını hala sorgulamıyoruz. Bir kişiye muhtaçsak Cumhuriyette bir problem mi var, biz Cumhuriyeti doğru mu anladık? diye düşünmemiz lazım. O yüzden Cumhuriyetçilerin ciddi bir yüzleşmeye ihtiyacı var. Cumhuriyetin demokratik olmamasını, bir nevi padişahlık sisteminin dünyevileştirilmiş şekli oluşunu eleştiriyoruz." dedi. Bugünkü durumda Cumhuriyetin kuruluş biçiminin etkisini ise "Bu ülkenin dinamikleri demokrasi üretmeye çok yatkındı. Ortada ciddi bir problem var ve kuruluşu sorgulamak şart." diyerek tarif etti. "Soğukkanlı bir Cumhuriyet muhasebesi yapmanın mümkün olmadığı koşullardayız. 100. yıl muhasebesinin çok ciddi, radikal, kapsamlı bir şekilde yapılması lazım." diyerek 100. yılda Cumhuriyet muhasebesinin nasıl olması gerektiğini anlattı.

Cumhuriyetin iki taraf içinde sıkıştığını dile getiren Ayşe Hür, “Bence Cumhuriyetin çok önemli sorunu askeri vesayetin meşru kılınması halidir. Bir tarafta jakoben sekülerler diğer tarafta şeriat özlemi içinde anaokullarına mescit açan, ilkokul, ortaokul ve liselerde 'seçmeli' adı altında zorunlu din dersleri veren zihniyet. Militarizm artık bir ekonomik güç olarak devletin en önemli paydaşı haline geldi. Devletin önemli kaynakları buraya aktarılıyor ve bunu meşrulaştırıyorlar." dedi.

Erdoğan Aydın "1921 anayasası uygulansaydı Türkiye demokrasiye, laikliğe ve hukuka çok daha yakın olacaktı. Vatandaş da daha mümkün hale gelecekti." diyerek başka bir yoldan gitmenin mümkün olduğunu anlattı.

Ayrıca programda “Köylü milletin efendisidir” sözünün gerçek hayattaki pratiği de masaya yatırıldı, Ayşe Hür “Cumhuriyet demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti olmadığı sürece boş bir kavrama dönüyor” diyerek eleştirdi.

Öne Çıkanlar