En değerliler arasında yer alan İncir ağaçlarıyla ilgili gerçekler; İncir ağacıyla ilgili bilinmeyen 10 şey

En değerliler arasında yer alan İncir ağaçlarıyla ilgili gerçekler; İncir ağacıyla ilgili bilinmeyen 10 şey
İncir ağaçları, hem doğanın hem de insanların yaşamlarında önemli bir yere sahip olan değerli bir bitki türüdür.

İncir ağaçları, tarih boyunca insanlar için büyük bir öneme sahip olmuştur. Hem besleyici meyveleri hem de tıbbi kullanımıyla bilinen bu ağaçlar, aynı zamanda pek çok ilginç özelliğe de sahiptir. İşte incir ağacıyla ilgili bilinmeyen 10 şey:

1. İncir ağacı, Anadolu topraklarında binlerce yıldır yetiştirilen ve besleyici meyveleriyle bilinen bir ağaç türüdür.

2. İncir ağaçları, genellikle Akdeniz iklimine uygun olan bölgelerde yetişir. Türkiye, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde yaygın olarak bulunurlar.

3. İncir ağaçları, genellikle 15 ila 30 feet yüksekliğe ulaşabilen büyük ağaçlardır. Yaprakları kalp şeklinde ve oldukça dekoratiftir.

4. İncir ağaçları, çiçekleri için polen taşıyan sineklerin yardımına ihtiyaç duyar. Bu nedenle, doğal olarak bu tür sineklerin bulunduğu bölgelerde daha iyi verim alınır.

5. İncir ağacının meyvesi, oldukça besleyici ve lif açısından zengindir. Ayrıca içerdikleri antioksidanlar ile sağlık için oldukça faydalıdır.

6. İncir ağacının yaprakları, geleneksel tıpta kullanılan birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Özellikle sindirim sistemini düzenleme, cilt problemlerini tedavi etme ve kan şekerini dengeleme konularında etkilidir.

7. İncir ağacının odunu, mobilya yapımında ve dekoratif amaçlarla kullanılır. Dayanıklı ve sert yapısı nedeniyle tercih edilen bir malzemedir.

8. İncir ağacının dalları, hayvan yemi olarak kullanılır. Özellikle keçi ve koyunların beslenmesinde yaygın olarak tercih edilir.

9. İncir ağacının kökleri, toprak erozyonunu önlemede etkilidir. Toprağı sıkıca tutarak erozyonun önüne geçerler.

10. İncir ağaçları, kültürel ve dini açıdan da önemli bir yere sahiptir. Birçok medeniyetin mitolojisinde ve inanç sistemlerinde yer almıştır.

figs-7421484-1280.jpg

KURU İNCİR VE YAŞ İNCİR ARASINDAKİ FARK?

Genellikle tercih edilen kuru hurmanın yanı sıra kuru incir ile de tatlı krizi giderilebilir. Yaş incir kuru incire göre daha çok çeşit vitamin ve mineral içerir. Ancak yaş incirin faydaları kadar kuru incirin de faydaları vardır.

Diyet lifi açısından zengin olan kuru incir; potasyum, demir, kalsiyum, antioksidan ve kompleks karbonhidrat içerir.

Yaş incire göre kuru incir kabızlığın tedavisinde daha etkili olabilir. Ancak meyveler kurutulduğunda şeker oranı arttığından kuru incirin şeker ve kalorisi daha yüksektir. Bu sebeple daha da ölçülü tüketilmelidir.

Şeker içeriğinin yüksek olması ve kandaki şekeri aniden yükseltmesi nedeniyle özellikle diyabet hastalarının taze veya kuru incirden uzak durması ve tüketilecekse 1 adet incirden fazla yememeleri tavsiye edilir.

Kaynak: NTV, ARTI GERÇEK

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar