Evde aloe vera nasıl yetiştirilir? Evin enerjisini artırıyor ve evin huzurla dolmasını sağlıyor

Evde aloe vera nasıl yetiştirilir? Evin enerjisini artırıyor ve evin huzurla dolmasını sağlıyor
Aloe vera bitkisi, evde yetiştirilebilecek en popüler bitkilerden biridir.

Bu bitki, hem dekoratif bir görünüme sahiptir hem de sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Aloe vera bitkisinin evde nasıl yetiştirileceği ve bakımının nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmak, evinize doğal bir hava katmanın yanı sıra enerjisini artırmasına ve huzurla dolmasına da yardımcı olacaktır.

Aloe vera bitkisi evde nasıl yetiştirilir?

Aloe vera kendi kendine çoğalan bir bitki olduğu için, yetiştirilmesi ve bakımı son derece kolaydır. Tropik iklimlere özgü olan bu bitki hemen her yerde yetişebilir. Evlerde saksı içerisinde yetişebilen bu bitki, güneş gören bir yerde olmalıdır.

Kış mevsiminde ise ılık ortamlarda yetişmesi daha uygun olacaktır. Don olaylarının yaşanmaması için kışın dışarıda yetişmemelidir. Ilık iklim şartlarında ise bu bitkinin yaz kış dışarıda kalması büyümesini engellemez.

maxresdefault-001-001.jpg

Aloe Vera Çiçeği Nasıl Bakılır?


Aloe vera bitkisi her zaman güneş alan, aydınlık ortamlarda büyüyecektir. Kış mevsiminde ise -7 dereceye kadar dayanabilen bu bitkiler, çok soğuk ortamlarda iç mekana alınması önerilir. Hafif esintili ortamlarda yetişebilen bu bitki, ciddi rüzgarlar karşısında korunması gerekebilir.

Aloe vera çiçeğinin bakımında saksının boyutu, toprak yapısı da önemlidir. Zengin toprak yapısı, bitkinin büyümesi için önemlidir. Aloe vera yayılarak büyüyen bir bitki olduğu için, geniş saksılar seçmeniz gerekecektir. Birkaç ay sonra büyüyen aloe vera, saksının dışarısına doğru uzamaya başlar. Bu durumda gerekirse bitkinizi yeni bir saksıya alabilirsiniz.

Aloe vera bitkisinin düzenli olarak beslenmesi de büyümesi ve gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Genellikle yaz aylarında ayda bir kez, kış aylarında ise iki ayda bir olmak üzere sıvı gübre ile beslenmesi önerilmektedir. Kaynak: cizremgazetesi

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar