"BAKAN HUKUKSUZLUĞU ELEŞTİRMEYİ ÖĞRENMELİ”

Yayınlanma:
A+ A-
"İstenen şey bugün olan vakaları artık konuşan, yazan kimse kalmasın. Bir zamanlar sadece Kürtlere, sol ve sosyalist unsurlara reva görülen hukuksuzluk şimdi bütün topluma sistematik olarak uygulanıyor"

Artı Gerçek - Musa Özuğurlu’yla Gündem Özel programına katılan Artı TV - Artı Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz; 'dezenformasyon yasası'na, gazetecilerin gözaltına alınmasına ve artan iktidar baskısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Topuz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yaptığı açıklamalara dikkat çekti; “Bakan, Atalay davasıyla ilgili AYM’nin Anayasa'yı değiştirmeye giriştiğini ve hukuku yanlış uyguladığını söylüyor yani mahkeme kararına açık bir şekilde müdahil olan Bakan, Tolga Şardan için ‘biz karışamayız’ diyor” eleştirisini getirdi. Topuz, Bakan Tunç’un “kişilerin şeref ve haysiyetine dönük eleştiri sınırını aşan konularda soruşturma açma mecburiyeti var” ifadesini kullanmasının, 217/A maddesinin Tolga Şardan’ın tutuklanmasını mümkün kılan bir madde olmamasıyla ilgili olduğunu belirtti, “Bakan önce bu kadar açık bir hukuksuzluğu eleştirmeyi öğrenmeli” dedi.

Bilgi alanında bir tekel oluşturulmak istendiğini ifade eden Topuz, akademideki tasfiyeleri hatırlatarak medyada da benzeri bir düzeneğin amaçlandığını ileri sürdü, “verilen mesaj, ‘kendi bildiğiniz gazeteciliği yaparsanız biz kanun maddelerini eğeriz bükeriz, çeker çeviririz, AYM’nin kararını bile uygulamayız’ öte yandan da yargıya müdahale olmaz deniliyor” değerlendirmesini yaptı. Topuz, günümüzde iktidarın baskıcı politikalarına ilişkin, “Bilgi rejimini kendi tekelinde tutmak eskiden de devletin temel tutumuydu. Şimdi istenen şey bugün olan vakaları artık konuşan, yazan kimse kalmasın. Bir zamanlar sadece Kürtlere, sol ve sosyalist unsurlara reva görülen hukuksuzluk şimdi bütün topluma sistematik olarak uygulanıyor” yorumunda bulundu.

Öne Çıkanlar