Güneş kremi sürerken sakın bunu yapmayın: Kansere yol açabiliyor

Güneş kremi sürerken sakın bunu yapmayın: Kansere yol açabiliyor
Güneş kremi sürerken sakın bunu yapmayın: Kansere yol açabiliyor

Güneş kremi kullanımı, cilt kanserinden korunmak için oldukça önemlidir. Ancak, güneş kremi sürerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Güneş kremi kullanırken dikkatli olmak ve doğru uygulamak cilt kanserinden korunmak için oldukça önemlidir.

Sabah gazetesinin haberine göre, son kullanma tarihi geçmiş bir güneş kremi yeterince koruma sağlamayabilir ve cildinizde yanıklara neden olabilir. Her uygulamadan önce son kullanma tarihine dikkat edin. Yaz aylarında sıkça kullanılan ve kışın dolapta unutulan güneş kremlerinin kullanım süresi geçmiş olabilir.

ELLERİNİZE UYGULAMAYI UNUTMAYIN

Güneş kremi sürerken ellerin üstüne uygulama yapmayı atlamayın. Elleriniz gün boyu en çok güneşe maruz kalan yerlerin başında gelir ve kolayca yanabilir. Ellerinizi hem güneşten korumak hem de nemlendirmek için losyon formunda güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

white-94871-640.jpg

FİZİKSEL VE KİMYASAL GÜNEŞ KREMLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

Fiziksel güneş kremleri, çinko gibi mineral parçacıkları kullanarak cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Kimyasal güneş kremleri ise cilde gelen ışınları ısıya dönüştürerek vücutla temas etmesini engeller. Bazı kişiler kimyasal güneş kremlerine duyarlı olabilirken, bazıları ise fiziksel kremleri daha kolay uygulandığı için tercih eder.

SIK SIK UYGULAYIN

Güneş koruyucu kremleri düzenli olarak tekrar uygulamak, yaz tatilinde güneşte vakit geçirirken yapılan fiziksel aktiviteler nedeniyle özellikle önemlidir. Havuza girip çıktıkça ve terledikçe güneş kreminin etkisi azalır, bu yüzden ortalama 2 saatte bir yenilenmesi gereklidir. Daha ayrıntılı talimatlar için güneş kreminizin etiketine bakabilirsiniz.

YÜZDE KOMEDOJENİK OLMAYAN KREMLER TERCİH EDİLMELİ

Güneş kremleri kalın yapıları nedeniyle gözenekleri tıkayarak akne gibi cilt problemlerine yol açabilir. Özellikle hassas ciltler için uzmanlar, komedojenik olmayan kremlerin kullanılmasını önermektedir.

CİLDİNİZE YEDİRMEYİ UNUTMAYIN

Özellikle sprey formundaki güneş kremlerini kullanırken, cilde iyice yedirerek uygulamak gereklidir. Aksi takdirde bazı bölgeler korumasız kalabilir ve bu da yanıklara veya düzensiz bir bronzlaşmaya neden olabilir.

GÜNEŞ KREMİ YETERLİ OLMAYABİLİR

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yalnızca güneş kremi kullanmak yeterli değildir. Özellikle öğlen saatlerinde yoğun güneş ışığına maruz kalındığında, uzun kollu kıyafetler, güneş gözlükleri ve UV korumalı mayolar da kullanılmalıdır.

GÜNEŞ KORUYUCULU MAKYAJ MALZEMELERİNE GÜVENMEYİN

Renkli nemlendiricilerde SPF koruması bulunsa bile, ayrıca bir güneş kremi kullanmak daha etkili olacaktır. Renkli nemlendiriciler genellikle ince bir tabaka halinde uygulanır ve bu da güçlü güneş ışınlarından yeterince koruma sağlamaz. Özellikle yüz için tasarlanmış güneş kremleri daha etkili bir koruma sunar.

ŞAPKA TAKIN

Geniş kenarlı şapkalar, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için harika bir araçtır. Gün boyu güneşin altında vakit geçirecekseniz veya güneş kremini her yere yeterince yayamayacağınızdan emin değilseniz mutlaka bir şapka kullanın.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar