"İŞGAL VARSA DİRENİŞ DE VAR"

Yayınlanma:
A+ A-
Filistinli Gazeteci Hasan Tahravi, İsrail bombardımanını değerlendirdi.

Artı Gerçek - İsrail’in Gazze bombardımanının 25. gününde Filistinli gazeteci Hasan Tahravi Artı TV’nin konuğu oldu. Gazze’nin yıllardır işgal altında olduğunu söyleyen Tahravi, işgal varsa direnişin de olacağını vurguladı. Hamas yapmazsa başkası yapardı diyerek Filistin direnişine vurgu yaptı ve Gazze’deki örgütlerin ortaklaştığını söyledi.

Gazeteci Tahravi, Hamas’ın 7 Eylül’de İsrail’e yaptığı roket saldırılarını Filistinlilerin nerdeyse yüzde 99’unun desteklediğini sebebinin ise Gazzelilerin 17 yıl abluka içinde yaşadığı ve giriş-çıkış bile yapamadıklarıydı. Ayrıca Tahravi, Hamas’ın Gazze’de iktidara geldiği günden beri aynı saldırıyı 8 kez yaptığını İsrail’in bahane aradığını ifade etti. Gazze’nin içinde sağından soluna her yapının olduğunu söyleyerek direnişi herkesin desteklediğini vurguladı.

Çözümün ne olduğu, iki devletli bir çözüm mümkün mü sorusuna ise “Filistin halkının meşru hakları verilmeden çözüm olmaz. İki devlet çözümünü ortaya atan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’dir, 1970’lerin ortasından beri. 1993’te Oslo Antlaşması imzalandı. Bazı Filistinliler kabul etmedi ama genel olarak kabul edilmişti. Bir Filistin devleti kurulacak. Gazze ve Batı Şeria içeride bağımsız bir Filistin devleti kurulacaktı. Şimdiye kadar hiçbir şey olmadı.. Biz Filistinliler, Filistin’i tüm olarak görüyoruz. Denizden nehre kadar, Kuzey’den Güney’e kadar tek bir Filistin var. Filistin Demokratik Devleti kurulursa bölgede yaşayan Yahudi, Hıristiyan, Müslüman; kim varsa hakları eşit olarak yaşamalı. Bu zor görünüyor evet ama iki devlet çözümünü de biz değil İsrail kabul etmiyor.” şeklinde yanıt verdi.

Öne Çıkanlar