İstanbul’da gezilecek doğal yerler. Herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

İstanbul’da gezilecek doğal yerler. Herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer
İstanbul’da gezilecek doğal yerler listemizde yer alan bu 10 nokta, şehrin stresinden uzaklaşmak ve doğanın tadını çıkarmak isteyen herkes için harika seçenekler sunmaktadır.

İstanbul’da gezilecek doğal yerler konusunda bir rehber sunuyoruz. Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor.

İşte herkesin mutlaka görmesi gereken 10 doğal yer:

Aydos Ormanları

Şehrin doğu yakasında yer alan Aydos Ormanları Kartal semti civarında yer alır. Temiz havası ile insanların hafta sonu kaçış alanları olan Aydos Ormanları aynı zamanda yürüyüş parkurları, piknik alanları, çay bahçeleri ve çocuklar için özel oyun alanları ile ön plana çıkmaktadır.

Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası, İstanbul’un yer altı zenginlikleri arasında yer alır. Çamur Banyosu ve Bal Suyu Mağarası olarak da bilinen bu mağara, doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine yaz kış keyifli deneyimler sunmaktadır.

Otağtepe Tabiat Parkı

Pendik’te yer alan Otağtepe Tabiat Parkı, İstanbul’un en güzel manzaralarından birine tanıklık edilmesine imkan sunuyor. Çeşitli kuş türlerine de ev sahipliği yapan bu alanda doğa yürüyüşleri ve doğa fotoğrafçılığı aktiviteleri sıklıkla gerçekleştirilmektedir.

Şile Sahil ve Ormanları Milli Parkı

Sahilleri ve ormanları ile ünlü olan Şile’de bulunan Şile Sahil ve Ormanları Milli Parkı, temiz havası ve yeşilin her tonu ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Çamlık Tabiat Parkı

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Çamlık Tabiat Parkı, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğa ile baş başa kalarak temiz hava almak isteyenler için oldukça ideal bir seçenektir. Geniş yeşil alanları ve göleti ile dikkatleri üzerine çeken bu park, farklı aktivitelerin yapılması için de uygun ortamları sunmaktadır.

maxresdefault-004.jpg

Fethi Paşa Korusu

Üsküdar’ın en güzel yerlerinden biri olan Fethi Paşa Korusu, şehrin göbeğinde olmasına rağmen ziyaretçilerine doğa ile baş başa vakit geçirmek imkanı sağlar. Yemyeşil ağaçların arasına hamak kurup doğanın tadı çıkartılabileceği gibi piknik alanlarında keyifli vakit geçirilebilir. Aynı zamanda yürüyüş parkurlarında spor aktiviteleri yapılabilir ve basketbol sahalarında aktif olarak antrenmanlar da yapılabilir. Boğaz manzarasına tepeden hakim olan Fethi Paşa Korusu, içerisindeki işletmeler ile de ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Belgrad Ormanları

Avrupa yakasında, doğa ile baş başa kalmak için insanların sıklıkla tercih ettiği Belgrad Ormanları; yürüyüş parkurları, piknik alanları ve göletleri ile tam bir cennettir.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı, ormanları ve tarihi evleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir hafta sonu sunuyor. Günü birlik geziler için Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbullular tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Küçükçekmece Gölü ve Çevresi

Küçükçekmece Gölü ve Çevresi, İstanbul’un göl manzaralarının keşfedilmesi için harika bir seçenektir. Bu alanda doğa yürüyüşleri yapılabileceği gibi kuş gözlemciliği de yapılabilir.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, ağaç ve bitki çeşitliliği ile ziyaretçilerine huzur veren yerler arasında bulunuyor. Doğa severler için harika bir alan olan Atatürk Arboretumu aynı zamanda öğretici etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: Milli Gazete

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar