Kabuklarını çöpe atan pişman olur! Kaynatıp 1 çay bardağı içmek bile faydalıymış

Kabuklarını çöpe atan pişman olur!  Kaynatıp 1 çay bardağı içmek bile faydalıymış
Ayva kabuklarını neden çöpe atmamalısınız? Ayva kabuklarının pek bilinmeyen faydaları ve ayva kabuklarından çay tarifi

Birçok kişi ayva kabuklarını çöpe atıyor. Oysa ayva kabuklarını çöpe atmamak gerekiyormuş. ulusalpost.com sitesinde yer alan içerikte; Ayva kabuklarının çöpe atılmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Peki ama neden?

Ayva kabuklarının çeşitli sağlık faydaları bulunmaktadır ve bu kabuklardan yapılan çay, pek çok kişi için bilinmeyen bir şifa kaynağıdır.

Ayva Kabuklarının Faydaları

1. Ayva kabukları, yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Bu antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin zararlarından koruyarak, kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

2.Ayva kabukları, içerdikleri pektin sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Pektin, bağırsak hareketlerini düzenleyen ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını hafifleten bir çözünür lif türüdür.

3. : Ayva kabukları, özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan öksürük için doğal bir tedavi olarak kullanılabilir. Kabukların içerdiği mukilajlı yapısı, boğazı rahatlatarak öksürüğü yatıştırıcı etki gösterir.

4. Ayva kabuklarının anti-inflamatuar özellikleri cilt sağlığı için de faydalıdır. Ciltteki kızarıklık ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan ayva kabukları, düzenli kullanıldığında cildin daha sağlıklı görünmesine katkıda bulunabilir.

5. Ayva kabuklarındaki pektin maddesi kolesterol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Bu da kalp ve damar sağlığı için olumlu etkiler yaratır.

quince-1758170-1280.jpg

Ayva Kabuklarından Çay Tarifi

Malzemeler:


- 2 adet ayva kabuğu
- 1 litre su
- İsteğe bağlı olarak bal veya tarçın

Yapılışı:


1. Ayvaları güzelce yıkayın ve soyun. Kabukları atmayın.
2. Bir litre suyu kaynamaya bırakın.
3. Kaynayan suya ayva kabuklarını ekleyin.
4. Kabukların su içinde 10-15 dakika kadar kaynamasını sağlayın.
5. Kaynama süresinin sonunda çayınızı ocaktan alın ve süzün.
6. İsteğe göre bal veya bir çubuk tarçın ekleyerek tatlandırabilirsiniz.
7. Sıcakken servis yapın.

Ayva kabuğu çayınız hazır! Bu çay, özellikle soğuk hava koşullarında vücudunuzu ısıtacak ve yukarıda saydığımız sağlık faydalarını sunacak bir içecektir.

Kaynak: Haber Merkezi - Artigercek.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar