Kaktüs çiçek açmıyor mu? İşte kaktüsün olduğundan daha hızlı çiçek açmasını sağlayan öneri

Kaktüs çiçek açmıyor mu? İşte kaktüsün olduğundan daha hızlı çiçek açmasını sağlayan öneri
Açmayan kaktüsün açmasını sağlayacak tüyo:

Eğer siz de kaktüsünüzün çiçek açmasını bekliyorsanız ve bu süreci hızlandırmak istiyorsanız, işte size kaktüsünüzün daha hızlı çiçek açmasını sağlayacak birkaç öneri:

maxresdefault-007.jpg

Bu önerileri uygularken sabırlı olmak ve bitkinizin tepki vermesini beklemek önemlidir. Ayrıca, kaktüsünüzün türüne göre farklı ihtiyaçları olabileceğini unutmamalısınız.

Kaktüs, doğru bakıldığı takdirde uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Kaktüse doğru bakmanın ilk kuralı ise az su vermektir. Kaktüse yazın ayda bir kere su verilmesi kışın ise hiç verilmemesi gerekmektedir. Yani kaktüse kontrollü şekilde su verilmelidir. Kaktüsün toprağı çok kurumadan kesinlikle su verilmemelidir.

Kaktüsler yılda bir kez çiçek açar. Tabi bu kaktüsün cinsine göre farklılık gösterebilen bir olgudur. Açan çiçek ise ortalama 3 ile 4 hafta arasında yaşamaktadır. Bir sonraki çiçek ise ancak bir yıl sonra açmaktadır.

Çiçek açması için kaktüsün doğru bir saksıda yetiştirilmesi son derece önemlidir. Kaktüsün boyutu ile saksı kesinlikle uyumlu olmalıdır. Ayrıca torflu çiçek toprağı kullanmak daha uygun olacaktır. Ayrıca kaktüsün yeterli miktarda güneş almasını sağlamanız çiçek açması için yararlı olacaktır.

Kaktüsler için özel olarak formüle edilmiş bir kaktüs gübresi kullanarak bitkinize ek besin sağlayabilirsiniz. Bu, çiçeklenme sürecini hızlandırabilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar