Kavurma etini ziyan etmeyin: Bu teknikle kavurma eti asla bozulmuyor...

Kavurma etini ziyan etmeyin: Bu teknikle kavurma eti asla bozulmuyor...
Yayınlanma:
A+ A-
Kavurma etinin bozulmaması için bilmeniz gereken püf noktalar

Kavurma yaparken kullanılan etin türüne ve saklama koşullarına bağlı olarak farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Genel olarak, kavurma yaparken kullanılan etin taze ve kaliteli olması büyük önem taşır. Ayrıca, kavurma yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde soğutulması ve uygun şekilde saklanması gerekmektedir.

Kavurma yaparken kullanılan etin saklanması için öneriler şunlardır:

maxresdefault-004.jpg

- Kavurma yaparken kullanacağınız eti taze ve kaliteli seçin.
- Kavurma yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde soğutun. Bunun için, kavurmayı oda sıcaklığına getirmek için önce bir süre bekleyin ve ardından buzdolabına veya derin dondurucuya koyun.
- Kavurma buzdolabında 3-4 gün saklanabilir. Daha uzun süre saklamak isterseniz, kavurmayı derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda saklanan kavurma 3-4 ay boyunca taze kalabilir.
- Kavurmayı saklamak için uygun kaplar kullanın. Hava geçirmez kaplar kullanmanız önerilir.
- Kavurma tekrar ısıtıldığında, yüksek ateşte kısa sürelerle ısıtın. Kavurmayı tekrar ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmaktan kaçının.

4 adımda lokum gibi dana kavurma tarifi ve püf noktaları:

MALZEME LİSTESİ

1 kg dana kuşbaşı

1 baş orta büyüklükte kuru soğan

3 ya da 4 diş sarımsak

Bir miktar sıvıyağ

(2-4 Kişilik - 45 dakika)

HAZIRLANIŞI

Adım 1

İlk olarak orta büyüklükteki bir tavanın içerisine kavurmalık dana kuşbaşı etleri koyun. Ocağın altını açın ve hiçbir şey ilave etmeden, ama sürekli karıştırarak etleri pişirmeye başlayın.

maxresdefault-003.jpg

Adım 2

Tavadaki etlerin rengi değişmeye başladığında ve etler suyunu salmaya başladığında bir miktar sıvı yağ ilave edin. Ocağı kısık ateşe alın ve bu şekilde arada karıştırarak pişirmeye devam edin.

Adım 3

Etler pişerken ayrı bir yerde soğanları ve sarımsakları soyun. Sonrasında soğanı dörde bölün. Doğranmış soğanları ve tüm şekilde olan sarımsakları tavanın içerisine ilave edin. Etler suyunu yeniden çekene kadar tüm malzemeler ile birlikte pişirin.

Adım 4

Eğer etler pişmeden etlerin suyu biterse takriben yarım çay bardağı kadar kaynar su ilave edip bir süre daha etleri pişirin. Etler tamamen piştikten ve lokum kıvamına geldikten sonra içerisine bir miktar tuz ilave edip yemeği ocaktan alın ve servis edin.

Sabah.com.tr

Öne Çıkanlar