Kaynamış suyun içine dut koyup bekletin ve için. Bakın vücuda ne gibi faydası oluyor

Kaynamış suyun içine dut koyup bekletin ve için. Bakın vücuda ne gibi faydası oluyor
Kaynamış dutun vücuda sağladığı çok ilginç fayda. Bakın kaynamış dutun ne gibi faydası var

Kaynamış suyun içine dut koyup bekletmek, aslında çok eski bir yöntemdir ve sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Dut, içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde vücuda birçok yönden fayda sağlar. Suyun içinde bekletildiğinde ise bu faydalar daha da artar.

Dutlu suyun içilmesinin vücuda birçok faydası vardır.

Dut Kurusunu Kaynatıp İçin

C Vitamini deposu olması ile bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini arttırıp, kemik dokularına, böbrek ve karaciğerlere destek verdiği, yüksek besin değerlerine sahip olduğu bilinmektedir.

Dut kurusu nasıl kaynatılır derseniz; 1 cezve kaynamakta olan suyun içerisine bir kaç adet dut kurusu atılıp, kısık ateşte beş dakika kaynatmaya bırakılır. Sonra ocaktan alınır, ılıyan dut kurusu süzülüp içilir.

DUT KURUSUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kuru dutun yaşamsal yararları arasında kansızlığın ortadan kalkmasına destek vermesi bulunur. Dut kurusu tüketen kişilerde kan dolaşımı hızlanmakta ve kan yapıcı hücreler hareket geçmektedir.

Dut kurusu yeteri kadar örneğin 1 avuç dut kurusu tüketildiğinde kolesterolün dengelenmesini sağlayabilir. Kişinin kolesterolü düştüğünde otomatikman kalbi de korunmuş olur. Dolayısıyla kuru dut kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımının hızlanmasını sağlarken damarlarda plak oluşumunun da önüne geçer. Günde 1 avuç dut kurusu tüketenler kalp sağlığını koruyabilir. Aynı zamanda felçten korunurlar.

Kuru dutun faydaları Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından devamlı ele alınmaktadır. Özellikle Saraçoğlu kuru dutun iltihap giderici özelliği vurgulamaktadır. Ayrıca kalp ve damar sistemini koruduğu için düzenli olarak tüketilmesinin faydalı olduğunu da belirtir.

2-002.jpg


Kuru Dut Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Kuru dutun muhteviyatı zengin olduğundan ve şeker oranı da yüksek olduğu için kilo kontrolünün de sağlanması için günde 1 avuç tüketilmesi tavsiye edilir.

Kaynak: haberturk.com, ulusalpost.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar