KONGREDEN SONRA HEDEP: TOPLUMSAL İTTİFAK VE KÜRT SORUNUNA ÇÖZÜM

“Demokratik siyasette tutunamayan, dışlanmış bir parti, başkalarının araçsallaştırmasının siyaseti haline geldiğinde Kürt hareketinin anlamının içi boşalmış olur”

Artı Gerçek - Artı TV’de yayımlanan Gündem Özel programında Musa Özuğurlu’nun konukları Barış Vakfı Kurucusu Hakan Tahmaz ve Artı Gerçek Yazarı İrfan Aktan’dı. Tahmaz ve Aktan HEDEP’in Kürt hareketini nasıl şekillendireceğini, yeni dönemde diğer partilerle ilişkisinin nasıl olabileceğini tartıştı.

Kürt sorununun çözümü için AKP ile masaya oturulup oturulmayacağı konusunda, HEDEP’in AKP ile pazarlık yapmak için elini bağlayan çok az şeyin olduğunu ileri süren İrfan Aktan, HDP’nin siyasetini etkileyen koşulları hatırlattı: “HDP’nin AKP ile görüşmekten imtina etmesinin pek çok nedeni vardı tabi ki ama bu nedenlerden bir tanesi esasen HDP’li olmayan ama AKP’ye karşı yürüttüğü muhalefet dolayısıyla HDP’ye oy veren, Türkiye’nin batısındaki seküler orta sınıflar veya beyaz yakalıların etkisiydi. Fakat son seçimlerde HDP o kesimin de desteğini alamadığını gördü.”

Hakan Tahmaz AKP’nin Kürt sorununa yönelik çözüm perspektifine sahip olmadığını ve görüşme ihtimalinin düşük olduğunu ifade etti; şayet diyalog ihtimali doğarsa Kürt siyasetinin bunu değerlendirmesi gerektiğini söyledi: “Çözüm sürecinde bunu çok da cesaretli yapamamamızın çeşitli sorunlarıyla boğuştuk. 6 -7 yıldır çok kötü şeyler oldu. 90’ları aratır uygulamalarla karşılaştık ama yüz yıllık bir sorundan söz ediyoruz.

Silahla yapmayacak, barış yapacaksan tek bir şeye bakabilirsin: bu konuda tutarlı bir politika öneren var mı? AKP çözüme dair bütün fırsatları araçsallaştırdı bu yüzden işimiz zor ama niye AKP ile görüşülmesin? O zaman parlamentoda ne işi var?”

İrfan Aktan da AKP’nin Kürt hareketiyle çözüm için masaya oturma eğiliminin olmadığını ileri sürdü; “ Velev ki oturulup konuşuldu, orada da AKP Kürt sorununu çözebilecek değil, ancak ve ancak büyük resmin içindeki küçücük bir ayrıntıyla pazarlık masasına oturabileceğini ve bunun da HEDEP açısından kabul edilemeyeceğini düşünüyorum” dedi, HEDEP’in ise yeter ki AKP’ye bir ders verelim’ yaklaşımına son vermiş göründüğünü, bunun da siyasi müzakerelerin yürütülmesini daha olası hale getirdiğini ifade etti.

Öne Çıkanlar