Kurumuş çay lekesi nasıl çıkar? Çay ve kahve lekesini çıkarmanın en hızlı yolu

Kurumuş çay lekesi nasıl çıkar? Çay ve kahve lekesini çıkarmanın en hızlı yolu
Çay lekesi gibi inatçı lekelerle başa çıkmak bazen zor olabilir ancak sabırlı ve doğru yöntemlerle lekelerden kurtulmak mümkündür.

Çay ve kahve lekeleri, özellikle hızlı bir şekilde müdahale edilmediğinde kumaşlarda kalıcı olabilen inatçı lekelerdir. Ancak endişelenmeyin, çay lekesini çıkarmak için bazı etkili yöntemler bulunmaktadır.

Çay lekesiyle karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken ilk adım, lekeye hemen müdahale etmektir. Lekeyi kurumadan temizlemek, lekenin kumaşa nüfuz etmesini engelleyeceği için temizlik işlemini kolaylaştıracaktır.

İşte çay lekesini çıkarmak için en hızlı yollar:

1- Karbonat: Çayın döküldüğü bölge temiz ve nemli bir bezle çitilenir. Ardından kısmen ıslanan bölge karbonat ve su karıştırılarak iyice silinir. Bu işlem çay lekesinin geçtiğine emin oluncaya kadar devam edilir. Lekenin çıkmasının ardından karbonatlı bölgede iyice temizlenir.

2- Sirke: Keskin yapısı sayesinde birçok lekenin çıkmasında etkili olan sirke, kurumuş çay lekelerinin çabucak çıkarılmasında da oldukça etkilidir. Sirke ve ılıktan biraz daha sıcak su ile karıştırılır ardından kurumuş çay lekesine yavaş yavaş silerek uygulanır. Çay lekesi çıkana kadar sirkeli su ile iyice silinir. Lekenin çıkmasının ardından bol su ile durulanır.

maxresdefault-006.jpg

3- Bulaşık Deterjanı: Mutfakta kullanılan bulaşık deterjanı halı, koltuk, perde ve kıyafetlere bulaşan çay lekesinin çıkarılmasında oldukça etkilidir. Özellikle kurumuş çay lekelerinin temizlemek için bulaşık deterjanı ılık su ile karıştırılarak çay lekesinin olduğu bölgeye uygulanır. Ardından bol su ile durulanır.

4- Tuz: Çay lekesinin geçmesi için başvurulan etkili yöntemler arasında yer alan tuz, direkt çay lekesinin olduğu bölgeye uygulanır ve 5-10 dakika bekledikten sonra ıslak ve temiz bir bezle iyice çitilenir. Bu işlem çay lekesi geçene kadar uygulanabilir.

5- Sirke ve Bulaşık Deterjanı: Çay lekesi bir türlü çıkarılmıyorsa sıcak suyun içine bulaşık deterjanı ve sirke eklenerek çay lekesi çıkana kadar iyice silinir. Lekenin çıkarılmasının ardından bol su ile durulanır.

Kaynak: haber7.com, youtube.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar