KYK YURDUNDAKİ ÖLÜMÜN SORUMLUSU KİM?

Yayınlanma:
A+ A-
"Güç kazanmak için kıyasıya mücadele edenler daha sonra bir korkunun esiri olurlar."

Artı Gerçek - Pakrat Estukyan ve Mihail Vasiliadis Haftanın Hayı Huyu programında haftaya damgasını vuran gelişmeleri tartıştı.

İsrail-Hamas çatışmaları devam ediyor. Düzenlenen saldırılarda şimdiye dek bin 400 İsrailli, Gazze Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre 3 bin 595'i çocuk olmak üzere 7 bin 703 Filistinli hayatını kaybetti. Estukyan, "2.3 milyon nüfusu olan, bunun en az 700 binini şimdilik kaybetmiş olan, güneye doğru göç eden bir şehrin böyle bir bombalanma ile neye benzediğini tahmin edebilirsiniz." diyerek Gazze'de süren yoğun bombardımana dikkat çekti.

"Güç kazanmak için kıyasıya mücadele edenler daha sonra bir korkunun esiri olurlar." diyen Vasiliadis, bunun örneklerinden birinin Netanyahu olduğunu söyledi, "kendi korkusunu yenebilmek için elinden geleni yapıyor ama diğer taraftan da böyle önüne geleni öldürmek, önüne geleni alıp rehin olarak kullanmak da başka bir terör" dedi.

İsrail'in, Gazze ve Batı Şeria'dan gelebilecek roket ya da diğer hava saldırılarına karşı oluşturduğu gelişmiş bir hava savunma sistemi olan 'Demir Kubbe' sisteminin de etkili olamadığını söyleyen Estukyan, "Şu anda halen Hamas roketler fırlatıyor İsrail tarafına ve İsrail'in o Demir Kubbe hava savunma sistemi de söylendiği kadar etkili olamıyor ne yazık ki. Öncesinde bunun propagandası çok yapıldı, 'İsrail Demir Kubbe projesiyle mutlak bir koruma altındadır' denildi, evet Demir Kubbenin birçok roketin de yerine ulaşmasını engellediğini de gördük ama birçok roket keza hedefine ulaştı ve Tel Aviv'e kadar da bir büyük tehdit oluşturuyor, buna da tanık oluyoruz. Birleşmiş Milletler zaten bir ateşkes çağrısı yapıyor ama İsrail tarafı ateşkese uymanın Hamas'ın eylemini affedecek bir anlam taşıdığına inanıyor yani Hamas'ın cezasız kalacağına inanıyor, o yüzden de ateşkesi reddediyor. Ateşkesi reddetmek daha çok sivil ölümleri demektir." dedi.

Bu hafta bombalanan yerler arasında bir de Rum Ortodoks Kilisesi'nin olduğunu söyleyen Vasiliadis, "Bizim Patrik hazretleri oranın başpiskoposuna taziye mektubu gönderdi, 'Barış yolunda ilerleyin, ateşkes uygulayın' tavsiyesinde bulundu" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun danışmanı Mark Regev, "Kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak" sözlerini yorumlayan Estukyan, "Bu sözleri okuyunca aklıma Ahmet Davutoğlu'nun Diyarbakır için 'Sur Toledo olacak' sözü gelmişti. Gerçekten de bunlar birbirine benzeyen yaklaşımlar, birbirine benzeyen anlayışlar." dedi.

Gazze'ye ilaç, yiyecek ve su taşıyan yardım kamyonların girişine izin verilmemesini ise Estukyan, "İnsan hayatı hiçe sayılıyor" diyerek eleştirdi.

Aydın’da Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda arızalanan asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş'ın hayatını kaybetmesine de değinildi, sorumluların cezasız bırakılmaması istendi. Estukyan “bir kişi tutuklandı ama sadece ne kadar onun sorumluluğundadır bilemiyorum” dedi.

Öne Çıkanlar