"MUHALEFET BU SÜRECİN MİMARIDIR"

Yayınlanma:
A+ A-
“Bu bir darbe, bu bir yargısal darbe. Yargıtay bu gücü sadece iktidardan almıyor. Bizim dışımızdaki muhalefet de bugün yaşadığımız sürecin mimarıdır”

Artı Gerçek - Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararı ile anayasayı ihlal ettiğini öne sürerek yüksek mahkemenin üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. HEDEP Kars Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Yargıtay’ın hamlesini Artı TV'de Ankara Gündemi programında değerlendirdi.

"Bu bir yargısal darbedir" diyen Koçyiğit, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunu, devletin çöktüğünün kanıtı, anayasal devlet düzenine karşı bir savaş olarak yorumladı. Hukuksuzluğu, norm diye dayatan bir sistem olduğunu söyleyen Koçyiğit, “Bu ülke meşruiyeti olmayan bir Meclis, meşruiyeti olmayan bir AYM, meşruiyeti olmayan kararlar zeminine çekilirse bunun sonucunda birilerinin birilerine yargı üzerinden hâd bildirdiği, yargı üzerinden siyaseti dizayn ettiği yeni bir sürecin başlangıcı olur,” değerlendirmesini yaptı.

Koçyiğit, Yargıtay’ın bu gücü sadece iktidardan almadığını belirtti, muhalefeti eleştirdi. “Bizim dışımızdaki muhalefet, örneğin bizim milletvekillerimizin milletvekillikleri düşürüldüğünde, bizim partimize kapatma davası açıldığında susan muhalefet, bugün aslında bu sürecin mimarıdır”

Konuya ilişkin AKP içerisinden gelen tepkilerin normal olduğunu ifade eden Koçyiğit, “Bunu bir e-muhtıra olarak değerlendirebiliriz. Yargıtay bugün bu ülkeye bir e-muhtıra vermiştir. Hedef AYM gibi görülebilir ama aynı zamanda iktidarın kendisini de hedefleyen bir karardır çünkü bununla birlikte AKP’yi sorgulayacağız, Yargıtay’a yaptığı atamalar konusunda. Bu yüzden AKP’nin içinden de tepkiler var” dedi.

Koçyiğit, dezenformasyon yasasının iptali talebine ret kararı veren AYM’nin, kararı baskı altında almış olabileceğini ifade etti.

Öne Çıkanlar