Patlıcan neden kararır? İşte patlıcanın kararmasını önleyen aşçılık tüyosu

Patlıcan neden kararır? İşte patlıcanın kararmasını önleyen aşçılık tüyosu
Tüm bu yöntemleri kullanarak patlıcanın kararmasını engelleyebilir ve yemeklerinizde daha taze ve canlı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Patlıcanın kararması, birçok kişi için yemek yaparken karşılaşılan can sıkıcı bir durumdur. Patlıcanı doğradıktan sonra hızla kararmasını önlemek için bazı yöntemler bulunmaktadır.

İşte patlıcanın kararmasını önleyen aşçılık tüyosu:

Patlıcanı kestiğinizde veya kabuklarını soyduğunuzda, bu bölümlerde hızlı bir şekilde kararmalar meydana gelir. Önce sararan patlıcanlar, müdahale edilmediği takdirde iyice kararır. Bunun nedeni kesin bölgelerde hücre bölünmesi olmasıdır. Bu durum hem renk, hem de tat değişimine yol açar.

Patlıcanın rengini koruyabilmek için, limon, tuz ve sudan destek alabilirsiniz. Patlıcanları kestikten sonra hiç vakit kaybetmeyin ve soğuk suyun içine atın. Üzerine tuz serpiştirin. Birkaç dakika bu şekilde beklettikten sonra, patlıcanların yüzeyini limonla ovun. Dilerseniz, suyun içine limon dilimleri de ilave edebilirsiniz.

22-yillik-usta-asci-patlicandaki-zehir-tehlikesini-acikladi-pisirirken-dikkat-edilmeli-0hzs.jpg


Pişirme işlemine geçmeden önce patlıcanları birkaç kez yıkayın ve yüzeylerini kurulayın. Hiç bekletmeden pişirme aşamasına geçin.
Eğer patlıcanları bir süre bekletecekseniz, soyduğunuz kısımları limonla ovalayın. Ardından bir kaba alın ve kabı kapalı tutun. Patlıcanların hava ile temasını keserek kararmalarının önüne geçebilirsiniz.
Közlenmiş patlıcanı salata veya meze olarak tüketecekseniz limon, yemeğini yapacaksanız süt ekleyebilirsiniz.
Közlenmiş patlıcanları soyduktan sonra zeytinyağlı, limonlu suda bekletmek de kararmalarını önleyecektir.

Kaynak. lezzet.com.tr

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar