Pilavcıların yaptığı pilavlar meğer bu yüzden lezzetli oluyormuş! Tane tane oluyor

Pilavcıların yaptığı pilavlar meğer bu yüzden lezzetli oluyormuş! Tane tane oluyor
Tane tane pilav pişirmek için bilmeniz gereken püf noktalar:

Pilavcıların ustalığıyla hazırlanan pilavların eşsiz lezzetinin sırrı çözüldü! Araştırmalara göre, pilavın tane tane olmasının ardında yatan nedenler ortaya çıktı. Uzmanlara göre, pilavın tane tane olmasını sağlayan faktörler arasında kullanılan pirincin kalitesi, pişirme tekniği ve doğru ölçüler önemli rol oynamaktadır. Ayrıca pilavcılar pilavlarını tereyağı kullanarak yapıyorlar

LEZZETLİ PİLAV TARİFİ

MALZEMELER

  • 2 su bardağı pirinç
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • Sıvı yağ
  • 2, 5 yemek kaşığı tereyağı
  • 2, 5 su bardağı su

maxresdefault.jpg

TARİF

  • İlk olarak pirinçleri derin bir kasenin içine alın. Ardından üstünü biraz geçecek şekilde sıcak su dökün ve kasenin içine yarım tatlı kaşığı kadar tuz atın ve bu halde yarım saat kadar yani su ılınıncaya kadar pirinçleri bekletin. Sonrasında pirinçlerin nişastasının gitmesi için pirinçleri bol su ile yıkayın ve süzgeç yardımı ile süzün.
  • Orta boy fazla derin olmayan bir tencerenin içine dibini tamamen kaplayacak bir şekilde sıvı yağı dökün ve yağı ısıtın. Süzdüğünüz pirinçleri tencereye ilave edin. Hemen ardından tencereye tam da pirinçler kavrulacağı zaman tereyağını da ekleyin. Bu şekilde bir süre pirinçleri hafif renkleri değişene dek kavurun. Kavurma aşamasında pirinçlerin dibini tutmaması için sürekli karıştırmaya devam edin.
  • Pirinçler kavrulduktan sonra tencereye 1,5 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin. Sonrasında içine 2,5 su bardağı kadar kaynamış su ilave edin. Tenceredeki pilavı kısık ateşte suyunu çekinceye ve pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirin. Pilavınız piştikten sonra kapağı kaldırıp tencerenin üstüne bir bez ya da havlu koyun ve yeniden kapağı kapatın. Bu şekilde pilavınızın bir süre demlenmesini sağlayın. Ardından pilavınızı sıcak sıcak servis edin.

kaynak: mynet.com, youtube.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar