Pilavı yanlış hazırlıyor olabilirsiniz. Pirinci meğer böyle hazırlamak gerekiyormuş

Pilavı yanlış hazırlıyor olabilirsiniz. Pirinci meğer böyle hazırlamak gerekiyormuş
Birçok kişi pirinci suda bekletmek yerine yıkayıp öyle pilav pişirmeye başladı. Oysa bu çok büyük hataymış. Pilavınızın toksinlerle dolmaması için mutlaka suda bekletmeniz gerekiyor. Peki lezzetli pilav nasıl hazırlanır? İşte lezzetli pilav tarifi

Pilav, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Hem ana yemek olarak hem de yanında servis edilen bir lezzet olan pilavın birçok çeşidi bulunmaktadır. İşte size lezzetli bir pilav tarifi:

MALZEMELER

  • 2 su bardağı pirinç
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • Sıvı yağ
  • 2, 5 yemek kaşığı tereyağı
  • 2, 5 su bardağı su

hq720.jpg

TARİF

  • İlk olarak pirinçleri derin bir kasenin içine alın. Ardından üstünü biraz geçecek şekilde sıcak su dökün ve kasenin içine yarım tatlı kaşığı kadar tuz atın ve bu halde yarım saat kadar yani su ılınıncaya kadar pirinçleri bekletin. Sonrasında pirinçlerin nişastasının gitmesi için pirinçleri bol su ile yıkayın ve süzgeç yardımı ile süzün.
  • Orta boy fazla derin olmayan bir tencerenin içine dibini tamamen kaplayacak bir şekilde sıvı yağı dökün ve yağı ısıtın. Süzdüğünüz pirinçleri tencereye ilave edin. Hemen ardından tencereye tam da pirinçler kavrulacağı zaman tereyağını da ekleyin. Bu şekilde bir süre pirinçleri hafif renkleri değişene dek kavurun. Kavurma aşamasında pirinçlerin dibini tutmaması için sürekli karıştırmaya devam edin.
  • Pirinçler kavrulduktan sonra tencereye 1,5 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin. Sonrasında içine 2,5 su bardağı kadar kaynamış su ilave edin. Tenceredeki pilavı kısık ateşte suyunu çekinceye ve pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirin. Pilavınız piştikten sonra kapağı kaldırıp tencerenin üstüne bir bez ya da havlu koyun ve yeniden kapağı kapatın. Bu şekilde pilavınızın bir süre demlenmesini sağlayın. Ardından pilavınızı sıcak sıcak servis edin.

Kaynak: mynet.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar