Sakın lavaboya dökmeyin.. Verdiği zarar ilk kez paylaşıldı

Sakın lavaboya dökmeyin.. Verdiği zarar ilk kez paylaşıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Bilinçsizce dökülen bitkisel atık yağların doğaya zarar verdiğine dikkat çekildi. Bilim insanları atık yağlar konusunda herkesi uyardı.

Tarım Orman internet sitesinde yer alan bir içerikte; Atık yağlarla ilgili görmezden gelinen tehlikeye dikkat çekildi. Türkiye yılda 1.5 ton yağ tüketiyor. Her evden de 10 kiloya yakın kızarmış yağ çıkıyor.

İÇME SUYUNA ZARAR VERİYOR

water-4230596-960-720.jpg

Bir litre kullanılmış yağ, 1 milyon litre içme suyunu, yani 15 kişinin bir yıllık suyunu içilmez hâle getiriyor. Atık yağlar ekotoksik (çevrenin bir veya daha fazla kesimi üzerinde ani veya gecikmeli zararlı etkiler gösteren veya gösterme riski taşıyan madde ve preparatlar) özelliğe sahip olduğu için bulunduğu ortamı kirletiyor, o ortamda yaşayan canlılara zarar veriyor. Atık su kirliliğinin yüzde 25'lik kısmı kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlardan meydana geliyor.

DENİZLERİ VE AKARSULARI KİRLETİYOR

Arıtılmayan atık sular denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğünde su kirleniyor, sudaki oksijen azalıyor. Böylece başta balıklar olmak üzere diğer canlılar da ya ölüyorlar ya da ciddi tahribata maruz kalıyorlar.

ocean-1867285-960-720.jpg

Kullanılmış yağlar lavaboya döküldüğü zaman dren sistemine sıvanıyor, kanalizasyon borusu içindeki atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden oluyor. Kanalizasyona dökülen atık yağlar diğer atıkları tutuyor ve kanalizasyon sistemini kullanılmaz hâle getiriyor. Tüm bu sebeplerden dolayı kızartma yağlarının lavaboya dökülmemesi gerekiyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar