Salçadaki küf sorununu engelliyor; Üstelik 1 tatlı kaşığı eklemek bile yeterli oluyor

Salçadaki küf sorununu engelliyor; Üstelik 1 tatlı kaşığı eklemek bile yeterli oluyor
Salça Türk mutfağınca çokça kullanılmaktadır. Salçanın bozulmasını önlemek için zeytinyağı mucizesinden yararlanmalısınız

Salça, genellikle domates, biber veya başka sebzelerin kaynatılması ve ardından doğranmasıyla elde edilen bir gıda maddesidir. Salçanın küflenmesi, genellikle uygun olmayan depolama koşullarından kaynaklanır. Peki salça neden küflenir?


Salçanın küflenmesine sebep olan ana faktörlerden biri nemdir. Salça, nemli ortamlarda depolanırsa veya kapalı bir kapta hava almadan saklanırsa, bu ortam küf oluşumu için elverişli hale gelir. Ayrıca salçanın içerisinde bulunan doğal şekerler de küf oluşumunu hızlandırabilir. Bu nedenle salça, uygun koşullarda saklanmalı ve nemden uzak tutulmalıdır. Salçadaki küfü engellemek sanıldığı kadar aslında zor değil.

Hatta yapılması gerekende çok basit.

Salçanın kapağı açıldıktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı salçanın küflenmesini önleyecektir. Bu işlemi mümkünse her kullanımdan sonra tekrar edin.

Zeytinyağı salçanıza zarar vermeyeceği gibi aksine bozulmasını da önleyecektir.

Marketten alınan salçalar için bu işlemi yapacaksanız bu kez 2 yemek kaşığı zeytinyağı eklemek yeterli olacaktır.

Evde yapılan salçaları tercih etmenizi öneririz. Evde de salça yapabilirsiniz.

Habertürk'te yayınlanan bir içerikte; Evde biber salçası nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatıldı.

Biber Salçası Malzemeler:

5 kilo kapya biber
500 gram acı sivri biber
3 yemek kaşığı kaya tuzu
Saklamak için yarım su bardağı ayçiçek yağı

Biber Salçası Yapılışı:

Bol su içinde yıkadığınız kapya biberleri ve acısını katması için kullandığınız acı biberlerin sap kısımlarını kesip iç çekirdeklerini çıkarın.
Etli ve zedelenmemiş olan biberleri iri parçalar şeklinde doğrayın. Aralarına az miktarda kaya tuzu serpiştirip derin ve kapaklı bir tencereye koyun. Çok az ekleyeceğiniz su ilavesiyle beraber 20 dakika kapağı kapalı pişirin.

hq720.jpg

Biberleri haşladığınız suyu dilerseniz çorba gibi tariflerinizde kullanmak için ayırabilirsiniz.
Özlü ve pürüzsüz kıvamda salçalar elde etmek için tel süzgeçten biberleri geçirin çıkan posa kısımlarını ayırın. Yahut bir mikser yardımıyla tüm biberleri ezin.


Hazırladığınız bu biber püresini iki farklı yöntemle salça kıvamına getirebilirsiniz.
İlk olarak biber pürelerinizi güneşin altında bırakarak fazla suyunu çektirme.


Bu yöntemi uygulayacaksanız biber pürelerinizi geniş bir tepsi içerisine alın. Tepsinin içerisine toz, böcek gibi çevreden gelecek zararlı maddelere maruz kalmayacak şekilde güneşin altında bekletin. Tahta kaşık yardımıyla iki günde bir karıştırarak fazla suyunu çekmesini sağlayın. Bu yöntem günlerce sürebilir.


Kapağı sıkı kapanan bir kap içerisine suları çekilen salçalarınızı alın. Kavanozu doldurduktan sonra kapağını kapatıp ters çevirerek bir gece bekletin. Ertesi gün açıcınca bozulmaması için sıvıyağı üst kısma sürüp tekrar kapağını kapatarak buzdolabında muhafaza edin.


İkici yöntemi inceleyecek olursak Biber pürenizi derin tencere içerisinde tüm suyunu çekene kadar kaynatın. Dibinin tutmaması ve sıçrama olmaması için tahta kaşıkla arada karıştırmayı unutmayın.
Suyunu çektirdiğiniz biberleri temiz kavanozlara sıcakken döküp kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip bir gece bekletin. Açıp kullanmaya başladığınızda ise üzerine sıvıyağ döküp kapağı kapalı olarak buzdolabında saklayın.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar