Salçayı dolaba koymanıza rağmen küfleniyor mu? Bakın aşçılar küfü nasıl engelliyor

Salçayı dolaba koymanıza rağmen küfleniyor mu? Bakın aşçılar küfü nasıl engelliyor
Küflenen salçalar tehlikelidir. Salçanın küflenmemesi için aşçıların kullandığı yöntemler

Salça, çeşitli meyve ve sebzelerin öğütülerek veya kaynatılarak elde edilen bir gıda maddesidir. Türk mutfağında sıklıkla kullanılan bir malzemedir ve yemeklere lezzet katmak için kullanılır.

Salça, genellikle domates ve biberden elde edilir. Bu sebzeler veya meyveler öğütülerek veya kaynatılarak püre haline getirilir ve daha sonra salça haline getirilir. Salça, yemeklere tat ve renk veren doğal bir bileşendir.

Türk mutfağında salça, çeşitli yemeklerde kullanılır. Özellikle çorbalar, soslarda, kırmızı et yemeklerinde ve zeytinyağlılarda sıkça tercih edilir. Salçanın yoğun tadı ve aroması, yemeklere zenginlik katar ve lezzetini artırır.

Salça, Türk mutfağının vazgeçilmez bir malzemesidir ve birçok farklı çeşidi bulunur. Örneğin, domates salçası, biber salçası gibi farklı türleri mevcuttur.

maxresdefault-001.jpg

EN BÜYÜK SORUN KÜFLENMESİ

Salçanın en büyük sorunu küflenmesidir. Salçadaki küf sorununu ortadan kaldıracak bazı yöntemler bulunuyor

Ulusalpost.com'da aktarılanlara göre; Salçanın bozulmaması için önemli bir püf nokta daha var. Salça muhakkak kuru ve serin bir alanda saklanmalıdır. Eğer hazır bir salça satın aldıysanız, teneke kutuda almış olduğunuz salçayı cam kavanoza aktarmalısınız. Bu işlem ile salça daha uzun ömürlü bir hal alacaktır. Salça satın alırken üzerinde yer alan son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekiyor.

EVDE SALÇA YAPANLAR DİKKAT

Öte yandan bazı ev hanımları da evde yapılan salçanın en az üç sene kullanılabileceğini söylüyorlar. Oysa buda çok yanlış. Hatta doğru değil.

Salçanın ömrü ne kadardır?

Ev yapımı biber salçası kaç yıl dayanır?

Ev yapımı biber salçası 1 yıl gibi bir süre dayanırken kaynatma salçaların ömrü oldukça kısadır.

SALÇA SAKLARKEN BİLMENİZ GEREKEN BAŞKA BİR PÜF NOKTA

Öte yandan eğer marketten satın aldığınız salçayı saklamak istiyorsanız bu konuda da dikkatli olmalısınız.

Hazır salça satın aldıysanız bunları teneke kutuda saklamak yerine cam kavanozlara aktararak saklamaya çalışın.

SALÇADAKİ KURTLANMA SORUNU

Yemek.com sitesinde yayınlanan bir içerikte de salçada oluşan kurtlanma sorunundan bahsedildi. Eğer salçanız kısa sürede kurtlanıyorsa dikkat etmelisiniz.

Tıpkı reçel yaparken olduğu gibi salçayı pişirirken ve karıştırırken de mutlaka temiz ve kaynar su ile yıkanmış tahta kaşık kullanmalısınız. Metal kaşık kullanırsanız metalin içinde bulunan maddeler nedeniyle salça tepkimeye girebilir ve yapısı bozulabilir. Bu da salçanın kısa süre içinde küflenmesine neden olabilir.

maxresdefault-002.jpg

KÜFLÜ SALÇA TÜKETİLİR Mİ?

Bir başka merak edilen soru da küflü salçanın tüketilip tüketilmeyeceği meselesi. Bu konuda Yeni Akit gazetesi küflü salçanın tüketilebileceğini iddia etmiş. Ancak küflü salçayı tüketirken dikkat edilmesi gereken bir kural var.

Küflü salça üzerindeki küfün alınmasının ardından tüketilebilir. Salçanın sadece üst katmanı küflenir. Küf içerdeki kısma nüfuz etmez. Bu yüzden küfü alındıktan sonra hiçbir sorun kalmayacaktır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar