Sivrisineklerin çok sevdiği kan grubu belli oldu! O kişileri bu yüzden çok seviyor

Sivrisineklerin çok sevdiği kan grubu belli oldu! O kişileri bu yüzden çok seviyor
Sivrisineklerin kan grubu tercih ettiği araştırmalar sonucunda belli oldu! Sivrisineklerin çok sevdiği kan grubu...

Sivrisineklerin kan grubu tercih ettiği konusunda bir araştırma yapıldı ve sonuçlar şaşırtıcı oldu!

Japonya'da yapılan bir araştırma, kan grubu "0" olanların, kan grubu "A" olanlara kıyasla sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığının yaklaşık iki kat fazla olduğunu ortaya koydu. Kanı B grubu olanlar ise "0" ve "A" grubu arasında yer alıyor. Bu durum, sivrisineklerin insanları seçerken kan gruplarını da dikkate aldığını gösteriyor.

Japonya Zararlılarla Mücadele Enstitüsü uzmanlarının araştırmasının sonuçları bilim dergisi Journal of Medical Entomology'de yayımlandı.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre; Uzmanlar, dişi sivrisineklerin tercihinde (Sadece dişi sivrisinekler ısırıyor) insanların salgıladığı kimyasalların da rol oynadığını söylüyor.

red-blood-cells-4256710-1280.jpg

Huffington Post'un haberine göre Florida Üniversitesi'nden entomoloji uzmanı Prof. Jonathan F. Day, kan gruplarıyla ilgili daha fazla çalışmaya gerek duyulduğunu belirtmekle birlikte sivrisineklerin özellikle belli insanları seçmesinde belirleyici olan bazı faktörler olduğunu vurguladı.

Prof. Day'e göre sivrisinekleri kan kaynağına insanların verdiği işaretler yönlendiriyor. Day, "En önemli işaret karbondioksit. Ürettiğiniz karbondioksit miktarı sizi sivrisinekler için daha cazip bir hedef haline getiriyor. Metabolizması hızlı olanlar daha fazla karbondioksit salgılıyor" diyor.

'Karbondioksit kokusunu 60 metreden alıyorlar'


Sivrisineklerin 60 metreden karbondioksidin kokusunu alabildikleri belirtiliyor.

Arabalar da karbondioksit üretiyor. Bu durumda sivrisinekler insanları cansız varlıklardan nasıl ayırıyor?

Prof. Day'e göre bu durumda "ikincil işaretler" devreye giriyor. Egzersiz sırasında salgılanan laktik asit ikincil işaretlerden biri.

Ciltten salgılanan laktik asit, insanları sivrisinekler için hedef haline getiriyor. Sivrisineklerin diğer ikincil işaretleri algılama yetenekleri de var.

blood-315278-1280.jpg

Koyu elbiseler riskli
Day şunları söylüyor:

"Sivrisineklerin mükemmel bir görme yetisi var. Ama rüzgara kapılmamak için alçaktan uçuyorlar. Sizi çok uzaktan seçebiliyorlar. Koyu elbiselerle fark edilme olasılığınız daha fazla. Açık renkli elbise giyenlerin hedef olma olasılığı düşüyor"

Sivrisineklerin tercihinde dokunma duyusuyla algılanabilen işaretler de rol oynuyor. Bu açıdan genetik ve fizyolojik farklılıklara göre değişen vücut ısısının çok önemli olduğuna ve bu hayvanların kanın deriye daha yakın olduğu bölgeleri tercih ettiğine dikkat çekiliyor.

Bir başka ifadeyle vücut ısısı biraz daha fazla olanların ısırılma olasılıkları daha yüksek.

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Artigercek.com'un derlemesine göre; Sivrisinek ısırığına karşı doğal bir çözüm arıyorsanız, ısırık bölgesine soğuk kompres uygulamak rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, aloe vera veya hindistancevizi yağı gibi doğal nemlendiricileri kullanarak kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Eğer şiddetli bir reaksiyon olursa, bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar