Tavuk satın alırken dikkat edin! Zehirlenmemek için işte bozuk tavuğu anlamanın yolu

Tavuk satın alırken dikkat edin! Zehirlenmemek için işte bozuk tavuğu anlamanın yolu
Taze tavuk alırken dikkatli olmak ve bozuk tavuk etini anlamanın yollarını bilmek sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Tavuk eti tüketmek, dengeli bir beslenme programının önemli bir parçasıdır. Ancak, taze tavuk alırken dikkatli olmak, sağlığınızı korumak için son derece önemlidir. Bozuk tavuk eti tüketmek, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, bozuk tavuğu anlamanın yollarını bilmek ve doğru şekilde saklamak çok önemlidir.

BOZULMUŞ TAVUK ETİNİ ANLAMANIN YOLLARI

hq720-001.jpg

Bozuk tavuk etini anlamanın en temel yolu;

Milli Gazete'nin aktardığı bilgilere göre; Tavuk etinde bozulma varsa morarır, kızarır ve hafiften kokar. Bozulma başlayınca da küçük lekeler oluşur. Tavuk eti satın alırken çoğumuzun dikkat etmediği hafif morumsu, kül rengi minik lekeler, soğuk zincir kuralına uyulmadığının göstergesidir. Tavuğun derisinde herhangi bir leke olmadığı müddetçe, derisinin koyu sarıdan beyaza kadar renk çeşitliliği göstermesi normaldir. Tavuk etinin rengi, besin değerini, lezzetini, tazeliğini veya yağ oranını göstermez, tamamen beslenme şekliyle alakalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARINA DİKKAT EDİN

Tavuk etini satın aldıktan sonra doğru şekilde saklamak da önemlidir. Tavuk etini buzdolabında saklamak, bakteri üremesini engeller ve taze kalmasını sağlar. Ayrıca, tavuk etini saklamak için uygun kaplar ve ambalajlar kullanmak da önemlidir. Bu sayede etin diğer gıdalarla teması engellenir ve hijyenik bir ortamda saklanmış olur.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar