UYUŞTURUCUNUN MALİ BOYUTU YARGIYA ETKİ EDER Mİ?

Yayınlanma:
A+ A-
"Toplumun ekonomik krizi arttıkça bu iktidarın gücü arttı. Kaynaklar azalmaya başladıkça bütün bu yapılarda mafya düzeni geliyor. Legal yollardan büyütme imkânı ortadan kalktıkça, belirsiz paralara kapıyı açtıkça bir şekilde mafya sistemi genişliyor."

Artı Gerçek - Mum Işığı’nın ikinci bölümünde Mehmet Altan ve Nesrin Nas, Türkiye’de uyuşturucu ticareti ile yargı arasında nasıl bir ilişki olduğunu irdelediler.

Uyuşturucunun mali boyutu yargıya etki eder mi? sorusuna Nesrin Nas, “Toplumun ekonomik krizi arttıkça bu iktidarın gücü arttı. Kaynaklar azalmaya başladıkça bütün bu yapılarda mafya düzeni geliyor. Legal yollardan büyütme imkânı ortadan kalktıkça, belirsiz paralara kapıyı açtıkça bir şekilde mafya sistemi genişliyor. Kaynak bölüşümünün gerilim ve kırılma zamanlarında bütün bu yapılarda mafya sistemi ekleniyor. Herkes küçülen pastadan daha büyük pay almak istiyor. Mevcut iktidar da gücünü sürdürebilmek için pastayı büyütmenin yollarını arıyor.” dedi.

CHP’nin Meclis’te başlattığı ‘Anayasa Nöbeti’ne atıfta bulunan Altan, Anayasal düzeni yok etme ile koruma arasında siyasi bir ayrışmanın ortaya çıktığını söyledi. Toplumun da bunun farkında olmadığını belirten Nas ise, “Toplumun önemli bir kısmı haberdar değil. Bu, yargı eliyle açık bir darbe kalkışmasıdır. Bu haberlerden toplumun önemli bir kısmı haberdar değil. İktidar medyası bu haberlere yokmuş gibi davranmaya çalışıyor” dedi.

Yaşanan bu gelişmelerin Türkiye’nin yaşadığı en vahim kriz olduğunu belirten Nas'ın, "Bizi silahtan, toptan, tüfekten devlete karşı koruyan tek şey o Anayasa'dır. Anayasa'yı elimizden aldığınız anda çırılçıplak bırakıyorlar” sözlerine Altan, “Çünkü temel hak ve özgürlüklerin gidiyor. Kimsenin senden söküp alamayacağı hakları birisi senden Anayasal darbe yaparak almış oluyor” diyerek destek verdi.

Öne Çıkanlar