YARGITAY ANAYASA'YI NASIL YOK SAYAR?

Yayınlanma:
A+ A-
"İktidarlarını besleyen şey bu hukuksuzluk, bu belirsizlik, bu öngörülmezlik…"

Artı Gerçek - Artı TV'de yayınlanan Mehmet Altan ve Nesrin Nas'ın sunduğu Mum Işığı programı bu hafta da gerçeklere ışık tutmaya devam etti.

Programın ilk bölümünde 'Anayasa Darbesi'nin ekonomik etkileri konuşuldu. Nesrin Nas, "bu tip krizlerde ülkenin risk puanı artar, ödeyeceği faizler artar" yorumunda bulunurken Mehmet Altan "Faşizm önemli değil, baskı arttıkça ve Anayasa ile hukuk yok edildikçe uluslararası sermaye gelir' mantığı bana çok geçerli bir mantık gibi gelmiyor. Bu hukuksuzluğun en fazla hissedildiği yer bizim ekonomimiz. Hukuk olmadıkça fakirleşiyoruz! Gelirler azalıyor sefalet gittikçe artıyor" dedi.

Ayrıca Altan, 2018 yılında da benzer hukuksuzluklar yaşadığını dile getirdi, "Yargıtay'ın 5 üyesi Anayasa Mahkemesi üyelerini tutuklamak için kendince madde yazıyor. 'Gücüm yetiyor, Anayasa'yı dinlemiyorum' teşebbüsü bu" dedi. Nas ise, hukuksuzluğun şimdiki iktidarın işine geldiği yorumunda bulunarak, "Cumhurbaşkanı'nın ağzından 'AYM kararına saygı duymuyorum, AİHM kararları bizi bağlamaz' sözlerini çok duyduk çünkü orada hukuk sisteminin potansiyel bir şekilde kalması şimdiki iktidarı korkutuyor. Çünkü iktidarlarını besleyen şey bu hukuksuzluk, bu belirsizlik, bu öngörülmezlik" dedi.

Öne Çıkanlar